Artykuły

Wrocław. Pięć premier wystawi Wrocławski Teatr Lalek w nowym sezonie

Pięć premier zaprezentuje w nowym sezonie artystycznym Wrocławski Teatr Lalek. Pierwszą, pokazaną we wrześniu, będzie odcinek serialu kabaretowego dla dorosłych w konwencji programu telewizyjnego - "Kazio Sponge Talk Show".

Dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek podkreślił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że nadchodzący sezon będzie w większym stopniu nastawiony na widzów dorosłych. - W przeszłości powstawały już spektakle dla dorosłych, jednak trochę znikały one w repertuarze, który w dużej mierze nastawiony był na dzieci. Zdecydowaliśmy się to zmienić i w tym sezonie stworzymy scenę dla dorosłych o nawie WTL Child Free - zapowiedział Jakub Krofta.

Jak dodał, w ramach sceny dla dorosłych pokazane zostaną zarówno spektakle, które już wcześniej trafiły na afisz, takie jak "W środku słońca gromadzi się popiół" czy "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie", jak i nowe propozycje. Projektowi WTL Child Free poświęcony będzie jeden weekend w miesiącu.

Pierwszą produkcją w nowym sezonie artystycznym będzie, 22 września, "Kazio Sponge Talk Show" serial kabaretowy dla dorosłych w konwencji programu telewizyjnego autorstwa Anny Makowskiej-Kowalczyk i Grzegorza Mazonia. Co miesiąc publiczność zobaczy nowy odcinek, którego głównym bohaterem będzie Wrocław. - Kazio Sponge będzie co miesiąc komentował bieżące wydarzenia społeczno-polityczne, i nie tylko - powiedział Krofta.

Kolejną premierę dla dorosłych Wrocławski Teatr Lalek zaplanował na 5 października. Spektakl "Moskwin" w reżyserii Leny Frankiewicz powstał we współpracy z Festiwalem Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-fiction. - To mroczna historia o miłości, samotności, zrealizowana w niestereotypowej konwencji. Widzowie będą się przemieszczać po scenie razem z akcją - zapowiedział dyrektor artystyczny.

Trzecią - planowaną w tym sezonie premierą - będzie spektakl przeznaczony dla młodszych widzów "Drzewo" w reżyserii Bartosza Kurowskiego. Jak tłumaczył dyrektor artystyczny, to przedstawienie, którego fabuła poprzez różnorodne teksty literackie prowadzi widza od narodzin aż do starości. Premiera odbędzie się 17 listopada.

W marcu z kolei premierę będzie miał spektakl "Kichot" w reżyserii Joanny Gerigk, skierowany zarówno do młodzieży, jak i widzów dorosłych. Przedstawienie będzie sceniczną adaptacją powieści Miguela de Cervantesa. - Spektakl jest ukłonem w stronę klasyki i tradycji; pojawią się tu tradycyjne drewniane marionetki, zarówno muzyka jak i scenografia są inspirowane epoką średniowiecza. Sama reżyser będzie trzymała się uniwersalnego przekazu Kichota, tzn. opowie o walce z czymś, co z pozoru jest pozbawione sensu, a co tak naprawdę definiuje nasze życie - mówił Krofta.

Ostatnią premierę Wrocławski Teatr Lalek wystawi w czerwcu. Będzie to spektakl "Motyl" przeznaczony dla widzów powyżej 8. roku życia. Tekst został napisany na zamówienie teatru przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, autorkę "Yemai-Królowej Mórz". Przedstawienie wyreżyseruje Marcin Liber, artysta kojarzony głownie z teatrem dla dorosłych.

Z kolei, ramach działań edukacyjnych, w nowym sezonie zainaugurowana zostanie m.in. Pracownia Pedagogiki Teatru -1, która obejmie kilka cykli warsztatowych. Jej celem będzie zbliżenie teatru do widza i likwidacja barier, które go od nich dzielą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji