Artykuły

Łódź. Spektakl "Siedemnaście" w ramach Regionalnego Kongresu Edukacji 2018

Dziś o godz. 11 Teatr Powszechny w ramach Regionalnego Kongresu Edukacji Kulturalnej 2018 zaprezentuje "Siedemnaście" - spektakl zrealizowany w ramach cyklu edukacyjnego "Dziecko w sytuacji". Po prezentacji odbędą się warsztaty, w których wezmą udział nauczyciele oraz młodzież.

Kongres Edukacji dedykowany jest nauczycielom wszystkich dyscyplin i ma na celu zaprezentowanie instytucji, które dysponują ofertą adekwatną do potrzeb i zainteresowań uczniów szkół różnego szczebla. Ze względu na wyróżniającą się formułę i nowoczesne podejście do działań edukacyjnych w ramach Kongresu zaprezentowany zostanie spektakl łódzkiego Powszechnego pt. "Siedemnaście".

Jest on częścią autorskiego cyklu edukacyjnego Ewy Pilawskiej "Dziecko w sytuacji", który zwraca uwagę na trudna sytuacje dzieci i młodzieży oraz pomaga rozmawiać o problemach, z którymi młodzi ludzie sami nie potrafią sobie poradzić. Spotkanie w teatrze jest zawsze bardziej atrakcyjne od pouczającej rozmowy, dlatego trudne tematy (rozwód, śmierć rodzica, hejt w szkole, dojrzewanie, tożsamość seksualna) podejmowane są poprzez sztuki teatralne. Wszystkim spektaklom z cyklu towarzysza warsztaty - opracowane przez Andrzeja Jakubasa - które dotyczą tematów podejmowanych w przedstawieniach. Prowadzi je aktor wspólnie z psychologami, filozofami, edukatorami seksualnymi (w zależności od tematu). Po "Siedemnastu" odbywają się warsztaty poświęcone wchodzeniu w dorosłość - współprowadzą je psychologowie z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Dotychczas w cyklu "Dziecko w sytuacji" Teatr Powszechny zrealizował siedem spektakli, które regularnie prezentowane są na Małej Scenie łódzkiego Powszechnego.

"Siedemnaście" to sztuka australijskiego pisarza i aktora Matthew Whitteta przetłumaczona przez Elźbietę Woźniak specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi. Prapremiera spektaklu odbyła się w czerwcu 2018 roku. Spektakl opowiada o jednym wieczorze z życia nastoletnich kolegów i koleżanek z tej samej klasy. Akcja ma miejsce w parku, gdzie wszyscy oni latami się spotykali, by uczcić koniec roku szkolnego, a tego wieczoru muszą się pożegnać, bo właśnie kończą szkołę, mają za sobą ostatni egzamin maturalny, wchodzą w dorosłość, w czas realizacji pierwszych poważnych planów. Spotkanie jest pretekstem do wspomnień, zwierzeń, ale też chwilą obnażenia kłopotów, rozterek, leków, odsłonięcia skrywanych długo tajemnic. Każdy z bohaterów przynosi ze sobą duży problem, o którym wcześniej nie chciał lub nie potrafił mówić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji