Artykuły

Warszawa. Wystawa "Marcin Jarnuszkiewicz. Teatr" w IT

Wystawa "Marcin Jarnuszkiewicz. Teatr" poświęcona twórczości zmarłego w 2016 roku scenografa, reżysera i pedagoga oraz spektakl Teatru Baj z Warszawy "Gęś, śmierć i tulipan" rozpoczną nowy sezon w Galerii Instytutu Teatralnego. 20 września zapraszamy na wernisaż i przedstawienie w reżyserii i ze scenografią wspominanego artysty.

Marcin Jarnuszkiewicz (ur. 1947) ukończył Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jako scenograf debiutował słynną Balladyną Słowackiego w reżyserii Hanuszkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie w 1974, jednak rozgłos przyniósł mu spektakl "Księcia Niezłomnego" w Teatrze Polskim w Szczecinie w reżyserii Bohdana Cybulskiego, wystawiony na Zamku Książąt Pomorskich, do którego zaprojektował scenografię i oryginalne kostiumy (1977). Zrealizował kilkadziesiąt scenografii teatralnych (w tym telewizyjnych), jako scenograf współpracował wielokrotnie m.in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Bohdanem Cybulskim, Andrzejem Wajdą, Maciejem Prusem. Interesował go teatr autorski, wizjonerski, plastyczny a jednocześnie minimalistyczny, egzystencjalny, zadający podstawowe pytania o los człowieka i taki teatr najchętniej tworzył.

Na wystawie pokazane zostaną zdjęcia m.in. ze spektaklu "Do Damaszku" Augusta Strindberga w Teatrze Szwedzka 2/4, dokumenty i fragmenty zapisów filmowych.

Kuratorem wystawy jest Anna Mieczyńska-Jerominek, autorem kształtu plastycznego Krzysztof Kelm.

20 września, godz. 17.00, wstęp wolny

Wystawie towarzyszyć będzie spektakl "Gęś, Śmierć i Tulipan"

Pewnego dnia Gęś spotyka Śmierć. Nie Pewnego dnia Gęś zauważa Śmierć, która przecież towarzyszyła jej od zawsze, od dnia narodzin. Jak teraz zmieni się jej świat? Czy życie ze Śmiercią u boku aż tak bardzo będzie różniło się od dotychczasowego?

Reżyser Marcin Jarnuszkiewicz, zainspirowany książką niemieckiego autora Wolfa Erlbrucha "Gęś, śmierć i tulipan", przedstawia prostą historię spotkania Gęsi i Śmierci w niezwykle poetycki sposób. Muzyka i obrazy stają się ważniejsze niż słowa, które padają rzadko: najważniejsze wydarza się pomiędzy i ponad nimi. Ten spektakl jest zaproszeniem do wzruszeń i przemyśleń.

20 września, godz. 19.00, spektakl biletowany dla dzieci od 10 lat

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji