Artykuły

Olsztyn. "HCW Projekt" najlepszy w Doline Kreatywnej

Spektakl Przemka Wasilkowskiego zrealizowany w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych został laureatem konkursu zorganizowanego przez Telewizję Polską.

Kiedy na warsztaty teatralne przyjeżdża Przemek Wasilkowski, aktor, reżyser i pedagog, światła w budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych nie gasną do późnych godzin nocnych. Prace nad spektaklem trwają nawet po dziesięć godzin dziennie. I jak twierdzą młodzi aktorzy, czasem pozostaje niedosyt...

Od sześciu lat Wasilkowski gromadzi wokół swoich projektów uczniów, studentów, gotowych poświęcić swój czas i siły, na intensywną pracę nad spektaklem i samym sobą. Efekt? Ubiegłoroczny "MC HCW Projekt" został zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu teatralnego "Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka" organizowanego przez TVP. Konkurs ten skierowany jest do twórców, którzy nie przekroczyli 25 roku życia. Co miesiąc dotyczy innej dziedziny sztuki. Przyznana pierwsza nagroda to stypendium finansowe 6 tysięcy złotych. Fragmenty spektaklu już kilkakrotnie pokazywano w maju na antenie TVP

Kim jesteśmy

"MC HCW Projekt" (część projektu "Tu i Teraz" realizowanego przez CEilK w Olsztynie i Stowarzyszenie Tratwa), dotyczy problemów młodych ludzi, którzy próbują przeciwstawić się pędowi ku zagładzie. Kasia Rutkowska, studentka animacji społeczno-kulturalnej na UWM, od początku uczestnicząca w projektach Wasilkowskiego, wysłała nagranie ze spektaklu na konkurs TVP. Jury, w którym zasiadał m.in. Paweł Szkotak z Teatru Biuro Podróży, wybrało olsztyńskie przedstawienie spośród wielu innych, nadesłanych przez młode grupy teatralne z całej Polski. Argument: umiejętne posłużenie się współczesnym językiem teatru i kreatywna praca zespołowa.

- W naszej pracy liczy się to, kim jesteśmy, co mamy do powiedzenia, a nie wizja reżysera - mówi Kasia Rutkowska, jedna z ośmiu aktorów. - Nie spektakl jest najważniejszy, ale proces twórczy, który pozwala sięgać gdzieś do samego dna duszy, poznać siebie samego, otworzyć na innych.

Swoboda działania

Grupa Wasilkowkiego nie spoczęła na laurach. W tej chwili w CEilK trwa praca nad kolejnym, trzecim projektem "Generacja 9/11". Premiera planowana jest na grudzień.

- Do takiej pracy potrzebna jest pasja. Ciało, jego żywotność, jest tu głównym narzędziem pracy i dopóki aktor ma z nim problem, jest ograniczony - mówi reżyser, spadkobierca metod pracy Jerzego Grotowskiego.

Przemek Wasilkowski

Aktor, reżyser, pedagog, absolwent łódzkiej PWST, ostatni polski uczeń Jerzego Grotowskiego w Workcenter w Pontederze, we Włoszech, obecnie współpracujący z Teatrem Nowym w Łodzi. Wielokrotnie gościł w Olsztynie m.in. z monodramem "Lament Doctoris Fausti". Jego prace prezentowane byty w Polsce i we Włoszech, Francji, Grecji, Brazylii, Rosji i Finlandii.

Artysta twierdzi, że Warmia to wyjątkowe miejsce na realizację tego typu projektów. - Dzięki Stowarzyszeniu Tratwa możemy robić coś wyjątkowego, mamy pełną swobodę działania - mówi Przemek. - I co ważne, młodzi ludzie nie muszą za to płacić.

Pieniądze na realizacje projektu wyłożyło Ministerstwo Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji