Artykuły

Białystok. Teatr im. Węgierki ze spektaklami na Ukrainie

Promocja polskiej kultury za granicą - to główny cel wizyty w Charkowie na Ukrainie białostockiego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. 4 i 6 września teatr pokaże tam "Balladynę" i "Romea i Julię".

Spektakle będą wystawione w Teatrze im. Tarasa Szewczenki w Charkowie. To element projektu "Kierunek Charków", na który białostocki teatr dostał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz urzędu marszałkowskiego w Białymstoku. Teatr Dramatyczny w Białymstoku jest placówką samorządu województwa podlaskiego.

- Prezentacje naszych spektakli na Ukrainie mają służyć przede wszystkim promocji kultury polskiej za granicą. Mamy nadzieję, że poprzez teatralną sztukę uda nam się przybliżyć ukraińskim widzom naszą podlaską kulturę. Spotkania z ukraińską widownią i Polonią mieszkającą w Charkowie z pewnością będą stanowiły ogromną wartość - poinformowała PAP Martyna Zaniewska, kierująca działem promocji Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Przypomniała, że w 2017 r. w Białymstoku przebywali aktorzy z Charkowa, obecny wyjazd na Ukrainę białostockich aktorów jest więc rewizytą. - Mamy nadzieję, że wizyta na Ukrainie będzie stanowiła okazję do wymiany doświadczeń - dodała Zaniewska.

Dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Półtorak przypomina, że podróż na Ukrainę to trzeci w 2018 r. wyjazd za granicę aktorów tej placówki. - Po prezentacji spektakli w Indiach i na Białorusi, przyszedł czas na Ukrainę. Mamy nadzieję, że nasze interpretacje dzieł światowej i polskiej klasyki przypadną do gustu widzom w Charkowie - podkreśla cytowany w informacji prasowej Półtorak.

Pokazywane w Charkowie spektakle "Romea i Julii" Williama Szekspira i "Balladyny" [na zdjęciu] Juliusza Słowackiego w białostockim teatrze wyreżyserowała Katarzyna Deszcz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji