Artykuły

Kraj. 12 premier teatralnych jesieni, na które czekamy

Maja Kleczewska reżyseruje w Powszechnym "Bachantki", Marcin Liber wystawi w Legnicy "Popiół i diament", a Agnieszka Smoczyńska przygotowuje w Komunia Warszawa "minimalistyczny musical na troje aktorów". Oto 12 premier teatralnych jesieni, na które się wybieramy.

"Blaszany bębenek", Teatr Muzyczny "Capitol", Wrocław. Wojciech Kościelniak, reżyser, który do teatru musicalowego przeniósł "Lalkę", "Chłopów", a nawet "Wiedźmina", tym razem pracuje nad muzycznym spektaklem na podstawie "Blaszanego bębenka" Güntera Grassa. Muzykę pisze Mariusz Obijalski, który wśród swoich inspiracji wymienia twórczość m.in. Toma Waitsa, Gogol Bordello i Tiger Lillies, zapowiadając dużo "przedwojennych standardów w łobuzerskich, cygańsko-jazzowych aranżacjach". Premiera 6 października

"Triller", Nowy Teatr, Warszawa

Kim byśmy byli, gdybyśmy żyli bardziej świadomi swoich ciał - to jedno z pytań, na które próbują odpowiedzieć Anna Smolar, Sonia Roszczuk i Paweł Sakowicz w nowym spektaklu, który adresują do młodzieży i przygotowują wspólnie z nastolatkami.

Premiera 24 października.

"Krzesła", Teatr Polonia, Warszawa

Piotr Cieplak reżyseruje "Krzesła" Ionesco. W rolach Starej i Starego: Ewa Szykulska i Leon Charewicz. Premiera 25 października.

"Święta kluska", Komuna// Warszawa

To nowy projekt twórców głośnego filmu "Córki dancingu", czyli reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej, autora scenariusza Roberta Bolesto oraz autorki piosenek i muzyki Zuzanny Wrońskiej. Będzie to - jak zapowiadają - "minimalistyczny musical na trójkę aktorów z muzyką na żywo. Tragiczna historia bulterierki o imieniu Kluska, oparta na prawdziwej biografii, z lekką domieszką fantazji". Na scenie zobaczymy: Andrzeja Konopkę, Piotra Trojana i Małgorzatę Gorol.

Premiera 26 października.

"Seksmisja", Teatr Miejski, Leszno

Po scenariusz znakomitego filmu Juliusza Machulskiego sięga odważnie Joanna Drozda. W nowej adaptacji, którą przygotowała z Wojciechem Kaniewskim, akcja rozgrywa się w 2018 roku, kiedy kobiety mają już głos, ale i tak ciągle muszą o siebie walczyć. Z ciekawostek - jako Ekscelencja wystąpi dziennikarz teatralny Mike Urbaniak. Premiera 26 października.

"Jak ocalić świat?", Teatr Powszechny, Warszawa

Jaki świat przygotowali nam nasi ojcowie? Jak ten świat ukształtowała ich męska opieka? Paweł Łysak (reżyseria) i Paweł Sztarbowski (dramaturgia) pracują nad spektaklem "o nadciągającej katastrofie ekologicznej, głodzie i przyszłości planety", w którym usłyszymy osobiste historie o ojcach z Polski, Ukrainy i Afryki. Premiera 9 listopada.

"Popiół i diament", Teatr im. Modrzejewskiej, Legnica

Marcin Liber przygotowuje w Legnicy spektakl według "Popiołu i diamentu" Jerzego Andrzejewskiego i filmu Andrzeja Wajdy w adaptacji Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Premiera 11 listopada.

"Bachantki", Teatr Powszechny, Warszawa

Maja Kleczewska (reżyseria) i Łukasz Chotkowski (dramaturgia) zapowiadają inscenizację "Bachantek". W jaki sposób kobiecy gniew zagraża władzy i religii? I jak wpisuje się on w myślenie o roli kobiet we współczesnym świecie? Na scenie m.in. Sandra Korzeniak, Michał Czachor, Karolina Adamczyk i Wojciech Ziemiański. Premiera 24 listopada.

"Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej", Narodowy Stary Teatr, Kraków

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, w którym opiekę nad repertuarem przejęła Rada Artystyczna złożona z aktorów i aktorek teatru (tworzą ją m.in.: Anna Dymna, Dorota Segda i Radosław Krzyżowski), w tym sezonie mają pracować m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski. Premiera ich nowego spektaklu zapowiadana jest na 24 listopada.

"Osy", Och-Teatr, Warszawa

W Och-Teatrze premiera sztuki Iwana Wyrypajewa "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie" - po raz pierwszy w reżyserii autora. A w obsadzie: Magdalena Boczarska, Marcin Dorociński oraz Dariusz Chojnacki, aktor z Teatru Śląskiego w Katowicach, którego oglądaliśmy w tytułowej roli w "Wujaszku Wani" w reżyserii Iwana Wyrypajewa w warszawskim Teatrze Polskim.

Premiera 29 listopada.

"Burza", Teatr Narodowy, Warszawa

Jerzy Radziwiłowicz zagra Prospera w nowej inscenizacji "Burzy" Szekspira w Teatrze Narodowym. Przedstawienie wyreżyseruje Paweł Miśkiewicz. Premiera 1 grudnia.

"Cząstki kobiety", TR Warszawa

Do TR Warszawa wraca Kornél Mundruczó - węgierski reżyser, twórca m.in. nagrodzonego w Cannes filmu "Biały bóg". "Cząstki kobiety" mają być - jak zapowiada - rewersem "Nietoperza", przedstawienia, które przygotował w TR-rze w 2012 roku. Wtedy zajął się tematem eutanazji, teraz punktem wyjścia mają być narodziny. Premiera w grudniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji