Artykuły

Bielsko-Biała. 70.000 widzów na 70-lecie Banialuki

70. jubileuszowy sezon Teatru Lalek Banialuka dobiega końca. Przyszedł więc czas na jego podsumowanie i zapowiedź kolejnego, gdyż jak powszechnie wiadomo "the show must go on".

W sezonie 2017/2018 teatr zagrał łącznie 382 przedstawienia dla blisko 70 000 widzów. Na afiszu pojawiły się cztery nowe tytułu z czego trzy skierowane były do młodej publiczności i rodzin: "Buratino" na motywach Aleksego Tołstoja (reż. Marián Pecko), "Smacznego, proszę Wilka!" Marty Guśniowskiej w reżyserii autorki, "Brzydkie Kaczątko" Hansa Christiana Andersena (reż. Włodzimierz Pohl) oraz spektakl dla młodzieży i dorosłych "Oresteja?" na motywach Ajschylosa w reżyserii François Lazaro.

W Banialuce regularnie odbywają się warsztaty oraz edukacje teatralne. W minionym sezonie łącznie odbyło się 158 takich spotkań. Ponadto teatr zorganizował kilkudniowe zajęcia teatralne dla uczniów jednej z Warszawskich szkół.

Obchody jubileuszu podkreślone zostały poprzez publikację wydawnictwa Banialuka. Bielsko-Biała. 70 lat. Album ilustrujący wieloletnią historię i dokonania artystyczne bielskiej sceny lalkowej jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie http://wydawnictwo.banialuka.pl/. Teatr zorganizował ponadto konkurs "Chodzimy do Banialuki" oraz zabawę "Książeczka teatromana".

W sezonie jubileuszowym Teatr Lalek Banialuka został nagrodzony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) ponadto liczni pracownicy teatru uhonorowani zostali zaszczytnymi odznaczeniami.

W maju, podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, Banialuka gościła 20 teatrów z różnych, często odległych, części świata m.in. z Finlandii, Hiszpanii, Japonii, Izraela, Portugalii i Libanu. We wszystkich wydarzeniach festiwalowy łącznie wzięło udział ponad 10 000 uczestników.

W rozpoczynający się właśnie sezonie 2018/2019 wszystkie planowane premiery skierowane są do dzieci i rodzin. Już we wrześniu repertuar teatru wzbogaci kolejny tytuł. Trwają przygotowania do premiery spektaklu "Tuwim i..." w reżyserii Pawła Aignera. To muzyczne przedstawienie, którego premiera zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania grupy Skamander będzie oparte na tekstach Juliana Tuwima - jednego z "wielkiej piątki poetów". W żywiołowej inscenizacji, skierowanej do dzieci szkolnych z pewnością nie zabraknie znanych i lubianych wierszy poety, które niezmiennie bawią, uczą i łączą kolejne pokolenia.

W listopadzie planowana jest premiera przedstawienia "Krawiec Niteczka" na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikosza, ze scenografią Ewy Woźniak.

W okresie zimowym na afiszu pojawi się "Pchła Szachrajka". Spektakl na podstawie znanej i lubianej bajki Jana Brzechwy wyreżyseruje Lucyna Sypniewska.

Sezon 2018/2019 oficjalnie rozpocznie się już 2 września. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć lubianą inscenizację "Calineczki" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Jesienią zespół Banialuki wystąpi także poza siedzibą. "Król Maciuś Pierwszy" w reżyserii Konrada Dworakowskiego zostanie zaprezentowany podczas festiwalu Bábkarská Bystrica Tour 2018 na Słowacji, a przedstawienie "Smacznego, proszę Wilka!" zagości na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji