Artykuły

Kraj. Nadchodzące premiery sezonu

Z końcem wakacji swoje podwoje po przerwie otwierają teatry i szykują dla spragnionych rozrywki widzów nowe tytuły. Oto co nowego przygotowują teatry w całej Polsce w nowym sezonie.

W warszawskim Teatrze Polonia 6 września premiera sztuki "Mój pierwszy raz" Ken Daverport w reżyserii Krystyny Jandy. Rzecz o inicjacji seksualnej. W spektaklu wystąpi m.in.: Antoni Pawlicki i Agnieszka Krukówna. 8 września w stołecznym Teatrze Syrena premiera musicalu "Rodzina Addamsów" w reżyserii Jacka Mikołajczyka. W rolach głównych zobaczymy Anne Terpiłowską i Przemysława Glapińskiego. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy na początku września premiera sztuki Małgorzaty Drab "Dzielni chłopcy". 8 września w Teatrze Narodowym premiera sztuki "Tchnienie". W "Tchnieniu" Macmillana oglądamy parę młodych kochanków, którzy dojrzewając do decyzji o dziecku, mierzą się z pytaniami o swoje istnienie we współczesnym świecie. Spektakl będzie debiutem reżyserskim Grzegorza Małeckiego. 6 października na scenie Teatru Muzycznego Capitol musical "Blaszany bębenek" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

W połowie października w Teatrze Polskim w Warszawie premiera "Żołnierza królowej Madagaskaru" Tuwima. W roli głównej wystąpi Zbigniew Zamachowski. Miesiąc wcześniej na małej scenie Teatru przy Karasia prapremiera sztuki Macieja Wojtyszki "Deprawator" z Magdaleną Zawadzką i Wojciechem Malajkatem w rolach głównych. W Teatrze Nowym w Słupsku w październiku premiera "Pana Tadeusza" Mickiewicza w reżyserii Dominika Nowaka. Kilka dni później w Operze Narodowej "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego w reżyserii Marka Weiss Grzesińskiego. 25 października w Teatrze Polonia "Krzesła" Ionesco w reżyserii Piotra Cieplaka. W przedstawieniu wystąpi Ewa Szykulska i Leon Charewicz. W listopadzie w Teatrze Narodowym przegląd spektakli na podstawie polskich autorów w stulecie odzyskania niepodległości. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć m.in: sztuki Fredry, Różewicza, Gombrowicza i Mrożka. 29 listopada w Och Teatrze "Osy" na podstawie tekstu Wyrypajewa i w jego reżyserii. W spektaklu wystąpi Magdalena Boczarska, Marcin Dorociński i Dariusz Chojnacki. W listopadzie na scenie warszawskiego Teatru Powszechnego "Bachantki" Eurypidesa w reżyserii Mai Kleczewskiej. W obsadzie spektaklu zobaczymy m.in. Julie Wyszyńską, Karolinę Adamczyk i Mateusza Łasowskiego. Nową premierę przygotowuję również stołeczny Teatr Współczesny. Maciej Englert reżyseruję sztukę "Przed odlotem" Floriana Zallera. W przedstawieniu wystąpi m.in.: Agnieszka Pilaszewska, Krzysztof Kowalewski i Marta Lipińska. Premiera na początku listopada . W listopadzie również w Teatrze Studio Buffo premiera "Wieczoru Japońskiego" w reżyserii Janusza Józefowicza.

W grudniu w Filharmonii Podlaskiej "Turandot" w inscenizacji Marka Weiss Grzesińskiego, a w Operze Narodowej nowa inscenizacja "Króla Rogera" Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. W Teatrze Narodowym zobaczymy natomiast arcydzieło Szekspira "Burza" w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Jerzym Radziwiłowiczem w roli Prospera. W styczniu w Teatrze Narodowym "Zemsta nietoperza" Straussa. W planach teatru również m.in.: "Jak być kochaną" Kazimierza Brandysa w reżyserii Leny Frankiewicz (premiera w lutym) i "Hedda Gabler" Ibsena w reżyserii Kuby Kowalskiego z Wiktorią Gorodeckają w roli tytułowej (premiera w kwietniu). W marcu Piotr Ratajczak przygotowuję w Och Teatrze sceniczną wersję filmowego hitu "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Dwa miesiące później na scenie przy Grójeckiej kryminał "8 kobiet" Roberta Thomasa w reżyserii Adama Sajnuka, opowieść wystawiana już w teatrach, ale kojarzona głównie z filmem François Ozona. W Operze Narodowej w pierwszej połowie 2019 roku premiery m.in.: oper "Tosca" Pucciniego i "Billy Budd" Benjamina Brittena, wieczoru baletowego "Fredriana" i "Halki (wileńskiej)" w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

***

Na zdjęciu: próba spektaklu "Tchnienie" w Teatrze Narodowym

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji