Artykuły

Warszawa. Nowy sezon na stołecznych scenach

Rusza nowy sezon, a wraz z nim premierowe spektakle. We wrześniu zobaczymy m.in. "Tchnienie" w Teatrze Narodowym, "Deprawatora" w Teatrze Polskim czy "Rodzinę Addamsów" w Teatrze Syrena.

Na niektóre premiery czekam bardziej, na inne mniej, ale jak zwykle pociąga mnie rozmaitość propozycji, z których każdy może wybrać coś dla siebie. O większości premier teatry informują już na swoich stronach internetowych, zatem ja skupię się na zaledwie kilku najciekawszych - według mnie - propozycjach. Oto moje typy.

"Tchnienie"

Pełna humoru, błyskotliwa i wzruszająca historia miłości dwójki młodych ludzi. Rozstania, powroty, namiętność, seks, pierwsze ważne decyzje i poszukiwanie sensu w skomplikowanym, współczesnym świecie. A w tle pytania: dokąd zmierza nasza planeta i czy uczucie może ją ocalić? W rolach głównych Justyna Kowalska i - uwaga! - Mateusz Rusin, o którym jeszcze niedawno pisałam jako o "obiecującym".

Reż. Grzegorz Małecki Premiera: 8 września, Teatr Narodowy w Warszawie

***

"Król Roger"

Wyobraźnia płonie. Stymuluje ją śródziemnomorski żar i tajemnicze legendy włoskiej wyspy. Treliński powraca do "Króla Rogera" w nowej inscenizacji opartej na dramaturgii Piotra Gruszczyńskiego. Podąża jak zwykle za muzyką. Zgrzytliwą, ekspresyjną i piękną. Chwilami dionizyjską, choć bliższą lodu niż słońca. Buduje świat w wysmakowanych obrazach niezawodnego Borisa Kudlićki. Kim okaże się dzisiaj bohater Szymanowskiego - pewny siebie władca, szczęśliwy małżonek, człowiek, który sądził, że zdobył wszystko w zderzeniu z potężną siłą, która podważy jego dokonania, przewartościuje całe życie? Treliński jak zwykle wydobywa ze swojego bohatera przestrzenie jego kruchości. Zaskakuje i porusza dotkliwe rewiry. Wytrąca widza z tego co wygodne, bezpieczne, przewidywalne. Pozycja obowiązkowa!

Reż. Mariusz Treliński Premiera: 2 grudnia, Teatr Wielki - Opera Narodowa

***

"Sen nocy letniej"

Noc, która miesza wszystko ze wszystkim, świat ludzi i elfów, odmienia uczucia i odkrywa prawdziwe namiętności. Współczesna interpretacja węgierskiego reżysera Gabora Matę pełna jest miłości, energii i śmiechu. W magicznej opowieści pojawiają się jednak też momenty goryczy, obsesje, niespełnione nadzieje i wyuzdane pragnienia.

Szczególnie, że w zdobywaniu romantycznej miłości wszystkie chwyty są dozwolone, a walka o nią bywa bezwzględna. Mistrzowska mieszanka tego co okrutne i zabawne, magiczne i przyziemne sprawia, że "Sen nocy letniej" po czterech stuleciach wymyka się jednoznacznej interpretacji i wciąż jest najchętniej wystawianą sztuką Szekspira. A jeśli do tego w podwójnej roli Oberona/Tezeusza mamy Sławomira Grzymkowskiego, to zaklepuję miejsca w pierwszym rzędzie!

Reż. Gabor Mate Premiera: 12 października, Teatr Dramatyczny w Warszawie

***

"Deprawator"

Prapremiera sztuki osnutej wokół wydarzeń z ostatnich lat życia Witolda Gombrowicza, Pisarz w latach 1964-1969 mieszkał w Vence pod Niceą, gdzie odwiedzili go Czesław Miłosz i Zbigniew Herbert. Spotkanie staje się pretekstem do rozmowy o stosunku do Polski i narodowej historii. W obsadzie między innymi Magdalena Zawadzka,

Wojciech Malajkat i Andrzej Seweryn.

Reż. Maciej Wojtyszko Premiera: 28 września, Scena Kameralna, Teatr Polski

***

"Żywot Józefa"

Spektakl na podstawie pierwszego polskiego dramatu, opowiadający o niesamowitych i pełnych emocji losach biblijnego Józefa, syna Jakuba. Został on sprzedany przez braci do niewoli egipskiej, lecz dzięki wierności sobie i ufności w Boga potrafił się znakomicie odnaleźć w każdych warunkach, w jakie rzucił go los. Przedstawienie zanurzone w intensywnym żywiole gry, o wartkiej akcji, rozmaitych i dużych emocjach, pełne dramatyzmu, liryzmu i poczucia humoru. Spektaklowi będzie towarzyszyć muzyka stworzona przez Marię Pomianowską i grana na żywo na instrumentach dawnych. W roli Józefa zobaczymy Huberta Paszkiewicza, w roli Jakuba - Jarosława Gajewskiego.

Reż. Jarosław Gajewski Premiera: 3 listopada, Teatr Collegium Nobilium

***

"Nina"

Gerard to paryski bon vivant. Ubóstwia kobiety a kobiety ubóstwiają jego. Prowadzi życie, o jakim marzą mniej atrakcyjni mężczyźni. Równoległe romansowanie z mężatkami jest niezmiernie ekscytujące, wiąże się jednak ze sporym ryzykiem i wieloma komplikacjami.

Reż. Maciej Kowalewski Premiera 10 września, Teatr Buffo

***

"Cud"

Przymusowy pobyt Hubertusa Nowaka w małym hiszpańskim miasteczku, nie jest mu w smak. Awaria samochodu, telefoniczna gorąca linia z prawnikiem w sprawie papierów rozwodowych i perspektywa spędzenia nocy w podrzędnym hotelu niegrzeszącym luksusami. Ale... to nie koniec nieprzyjemnych zdarzeń, które tego dnia spadną na głowę producenta desek klozetowych. Gdy pogodzony z niesprzyjającym mu losem, zmęczony Hubertus szykuje się do snu, niefortunny bieg wypadków rozkręca się na dobre. W jego pokoju zjawia się młoda studentka. W całym San Miguel pokoi brak, więc strudzona podróżniczka rozpoczyna noclegowe negocjacje. Nie chcąc okazać się potworem, Nowak lituje się nad biedną dziewczyną. W końcu to tylko jedna noc. Obydwoje nie przeczuwają nawet, że będzie to noc pełna cudów...

Reż. Andrzej Rozhin Premiera: październik, Teatr Capitol

***

"Rodzina Addamsów"

Morticia, zimna jak sopel lodu, Gomez, gorący jak wulkan, Wednesday - ich demoniczna córka i Pugsley, słodki, ale śmiertelnie groźny synek, urokliwy wuj Fester, wiedźmowata Babcia i Lurch, posępny kamerdyner o wdzięku zombie... oto w komplecie najbardziej upiorna rodzinka wszech czasów! Rodzina Addamsów w koprodukcji Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie to przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku. Nareszcie i u nas!

Reż. Jacek Mikołajczyk Premiera: 8 września, Teatr Syrena

***

#sylwetka

MAJA MARGASIŃSKA

Zajmuje się kulturą od blisko piętnastu lat: tworzy ją, opisuje i edukuje innych. Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i podyplomowego Zarządzania dla artystów i animatorów kultury na UW Pracowała jako agentka teatralno-literacka, recenzuje spektakle teatralne i książki o teatrze dla "Dziennika Teatralnego". Jako Facetka od Kultury opowiada na kanale YouTube o książkach, spektaklach, filmach i wystawach, a także przeprowadza wywiady z interesującymi ludźmi. Od grudnia 2016 roku prowadzi fundację Uwaga na Kulturę!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji