Artykuły

Poznań. Cicha i Spółka na koniec wakacji

W swym repertuarze ma m.in. piosenki żydowskie, tatarskie, białoruskie, litewskie - głównie z okolic Podlasia, ale wykonywała też utwory z tradycji pakistańskiej, a z innej strony pieśni do wierszy Różewicza czy Gajcego. W piątkowy wieczór w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi Karolina Cicha. Podczas koncertu zaśpiewa swoje znane, ale i nowe piosenki.

Karolina Cicha jest jedną z najciekawszych polskich wokalistek, czy szerzej, artystek, nie tylko w folkowym sensie. Jej twórczość wybiega bowiem często poza stereotypowe rozumienie różnic gatunkowych. Od lat tworzy muzykę, która wymyka się nie tylko podziałom stylistycznym, ale też kulturowym. Stawia publiczność i recenzentów przed otwartym pytaniem: w jakim stopniu mamy do czynienia z interpretowaniem tradycji, a w jakim z autorską kreacją. Pytania te mogą dotyczyć np. wspólnego przedsięwzięcia z pakistańskimi mistrzami, ale też kolejnych spotkań z kulturą - czy raczej kulturami - ukochanego przez nią Podlasia. Karolina Cicha udowadnia bowiem swą twórczością m.in. to, że kulturowa różnorodność i przenikanie się różnych tradycji jest niezwykłym darem i bogactwem. Do podobnych wątków będzie się odwoływała również w swym najnowszym projekcie, którego zalążki usłyszymy pewnie podczas poznańskiego koncertu.

"Pochodzę z Białegostoku, a moi rodzice i dziadkowie spod Tykocina, miasteczka do którego się tęskniło i do którego się jeździło" - mówiła artystka w wywiadzie dla radiowej Czwórki tłumacząc źródło natchnienia do nagrania głośnej płyty "Wieloma językami". W innym radiowym programie - Dwójce - dodawała: "Oczywiście sięgnęliśmy po pieśni w języku polskim, ale też w językach mniejszości, które współtworzą kulturę tego regionu: rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, litewskim, tatarskim, romskim, jidysz i esperanto, którego twórca Ludwik Zamenhof wychował się w Białymstoku". Wreszcie w wypowiedzi dla lokalnego podlaskiego portalu definiowała własny sposób myślenia o muzyce: "Chyba najlepiej by to określić w ten sposób, że uprawiam swój rodzaj muzyki - tak jeśli chodzi o techniki gry, jak też styl muzyki jest wymyślany ze mnie a nie uczony z zewnątrz, czy pożyczony od kogoś, czy też wzorowany na coś: na modę jakąś (...) zawsze głównym kryterium jest to, czy jest to moje i prawdziwe".

Karolina Cicha to postać bardzo niebanalna. Jest doktorem nauk humanistycznych. Przez kilka lat pracowała w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, gdzie w kilku spektaklach zagrała główne role. Zdobywała nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki, Festiwalu Piosenki Aktorskiej czy Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" w Kołobrzegu. Śpiewała wiersze Tadeusza Gajcego (była jedną z najlepiej ocenianych na głośnej składankowej płycie "Gajcy") oraz Tadeusza Różewicza (własna płyta "Do ludożerców"). Muzeum Powstania Warszawskiego wydało jej album "Wawa.2010.pl" z autorskimi interpretacjami popularnych piosenek o Warszawie, do których wspólnego wykonania artystka zaprosiła m.in. Tomasza Budzyńskiego, Titusa, Mamadoou Dioufa czy Jorgosa Skoliasa.

W roku 2013 wystąpiła w konkursie na festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", przedstawiając kilka piosenek ze wspomnianego programu "Wieloma językami". Zdobyła wszystko, co się dało, nagrody: główną, indywidualną im. Czesława Niemena, Burzę Braw - nagrodę publiczności, a towarzyszący jej Bart Pałyga uznany został za najlepszego instrumentalistę. Sama Cicha nie tylko śpiewała własne kompozycje, ale też grała (jednocześnie) na akordeonie i instrumentach perkusyjnych.

Po artystycznym sukcesie płyty "Wieloma językami" przyszły kolejne, jakże udane, poszukiwania w kręgu kultur mniejszości zamieszkujących (niegdyś i dziś) Podlasie: albumy "Jidyszland" i "Płyta Tatarska" (autorska próba wskrzeszenia muzyki polskich Tatarów). W międzyczasie artystka podjęła też współpracę z pakistańskim mistrzem Shafqatem Ali Khanem i jego parterami, czego efektem był krążek "Poland-Pakistan. Music Without Borders" i m.in. wspólny koncert podczas jednej z edycji poznańskiego Ethno Portu.

Najnowszy projekt artystki to program "Jeden - wiele" z pieśniami chwalebnymi różnych wyznań obecnych na Podlasiu. Cicha przygotowała go wspólnie ze znaną, także z Gardzienic i folkowych scen, Elżbietą Rojek. Na portalu Polakpotrafi.pl trwa zbiórka pieniędzy na wydanie płyty z tym materiałem. W Poznaniu artystka wystąpi jednak, według zapowiedzi, w innym duecie - wspólnie z Karoliną Matuszkiewicz (suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze, kobyz, śpiew), znaną choćby ze współpracy z Marią Pomianowską. Artystka sama zaśpiewa i zagra na akordeonie, fortepianie oraz samplerze perkusyjnym.

***

Karolina Cicha i Spółka

31.08, g. 19

CK Zamek, Sala Wielka

bilety: 25 zł przedsprzedaż i 35 zł w dniu koncertu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji