Artykuły

Kielce. Spektakle z Chin na spotkaniu miast partnerskich

Przedstawiciele miast partnerskich Kielc, w sumie kilkadziesiąt osób, odwiedzą na przełomie sierpnia i września stolicę regionu świętokrzyskiego. W ramach Międzynarodowego Spotkania Miast Partnerskich zaplanowano m.in. sporo wydarzeń kulturalnych.

Wydarzenie rozpocznie się 31 sierpnia od uroczystości wręczenia Kielcom nagrody Rady Europy - Odznaki Honorowej. Wyróżnienie zostało przyznane przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu, a Kielce jest jedynym polskim miastem, które otrzyma je w tym roku. Kielecki magistrat informuje, że "Wyróżnienie jest efektem wieloletniej owocnej pracy Urzędu Miasta Kielce oraz innych podmiotów i instytucji z naszego miasta na rzecz krzewienia wartości europejskich, idei tolerancji i braterstwa". Nagrodę wręczy Wojciech Bakun, poseł na Sejm RP, przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Konferencja i koncert charytatywny

Tego samego dnia goście wezmą udział w konferencji organizowanej w Kieleckim Parku Technologicznym na temat tworzenia warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Oprócz Kielc zaprezentują się miasta partnerskie - Budapeszt Csepel, Gotha, Taizhou, Winnica i Yuyao. Zaplanowano też podpisanie przez KPT i Winnickie Miejskie Centrum Innowacji listu intencyjnego o współpracy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia w prowadzeniu biznesu.

Pierwszy dzień Międzynarodowego Spotkania Miast Partnerskich zakończy się udziałem zaproszonych gości w XVI Wielkim Koncercie Charytatywnym na Kadzielni, zorganizowanym dla wsparcia chorych dzieci, w którym wystąpią bracia Golcowie oraz Trebunie Tutki.

Jak było na dworze chińskiego cesarza

Podczas spotkania miast partnerskich zaplanowano też dwa spektakle związane z kulturą chińską. Pierwszy odbędzie się w sobotę 1 września o godz. 16 na dużej scenie KCK, a drugi w niedzielę o godz. 17 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego. Artyści z Taizhou opowiedzą historie sprzed niemal tysiąca lat, których tłem jest m.in. codzienność dworu cesarskiego. Z kolei Teatr "Walczących Kukiełek" z Yuyao zaprezentuje tradycyjną chińską ludową sztukę kukiełkową.

"Artyści z obu miast należą do wyjątkowo utytułowanych, występowali zarówno na scenach chińskich, jak i europejskich, odbyli też tournée po Stanach Zjednoczonych i antypodach" - wylicza kielecki magistrat.

Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny, ale na spektakl 1 września trzeba odebrać zaproszenia w kasach KCK.

Ostatni dzień pobytu delegacji upłynie pod znakiem sportu. W niedzielę 2 września w hali sportowej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego rozegrane zostaną mecze finałowe I Międzynarodowego Turnieju Koszykówki z udziałem drużyn z Polski, Izraela, Słowenii i Ukrainy. Same zawody odbędą się od 31 sierpnia, a wstęp na mecze jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji