Artykuły

Warszawa. Mazowsze w sercu "Niepodległej"

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie wystąpi z cyklem koncertów na 100-lecie odzyskania niepodległości i 20-Iecie samorządu województwa mazowieckiego. Dwa z nich zachwyciły już publiczność w Przasnyszu i w Chorzelach.

Teatr przygotował specjalny program, wykorzystując utwory wielu wybitnych artystów, którzy tworzyli w ciągu ostatnich 100 lat.

- Był to ważny okres dla Polaków, czas wolności, kiedy kraj odzyska! swoją godność i przywrócił prawa, a także czas, w którym niejednokrotnie o tę wolność musiał walczyć. Muzyka, która wtedy powstawała i nam towarzyszyła, była wyrazem bólu. tęsknoty, złości, ale również miłości, szczęścia i wiary. Dzięki tym utworom możemy zajrzeć do przeszłości, zadumać się nad nią, spróbować zrozumieć, czym jest Polska i jak się zmieniała. To również piękna lekcja dla młodych pokoleń, ukazująca drogę prowadzącą nas do rzeczywistości, w której obecnie żyjemy - mówiła zapowiadająca oba koncerty Iwona Wujastyk, p.o. dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

27 lipca artyści zaprezentowali się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu, a dzień później w auli Mazowieckiego Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach. Patronat nad cieszącymi się dużym zainteresowaniem koncertami sprawowali odpowiednio burmistrz Przasnysza oraz starosta przasnyski i burmistrz miasta i gminy Chorzele.

Okazją do świętowania było także 20-lecie samorządu województwa mazowieckiego. Obecny na drugim koncercie marszałek Adam Struzik powiedział, że Mazowsze to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Europie, a jednocześnie-region ludzi otwartych i kreatywnych, którzy, szanując wspólną tradycję, z odwagą patrzą w przyszłość.

Z okazji jubileuszu samorządu Mazowiecki Teatr Muzyczny postanowił wystąpić przed bardzo szeroką publicznością na 20 scenach całego Mazowsza. Iwona Wujastyk przy okazji podziękowała samorządowi wojewódzkiemu za dotację na zakup fortepianu, który przewożony jest na koncerty busem kupionym także za pieniądze z tego samego źródła.

Za fortepianem zasiadł Zbigniew Rymarz, reżyser i autor muzyki do kilkudziesięciu przedstawień i spektakli teatralnych. Miał on także epizody aktorskie w serialu filmowym "Wojna domowa", gdzie w trzynastym odcinku wystąpił jako pianista akompaniujący Basi oraz w drugiej części serialu "Dom", akompaniując Halinie Rowickiej i iluzjoniście. Cały czas aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym, występował w spektaklach muzycznych poświęconych twórczości Mariana Hemara, Włady Majewskiej, Renaty Bogdańskiej i artystom estradowym oraz filmowym dwudziestolecia międzywojennego. Choć ma już 91 lat, wciąż jest aktywny zawodowo. Rok temu obchodził 70-lecie swojej pracy twórczej, co raczej rzadko się spotyka.

Piosenki doskonale znane Polakom, zwłaszcza starszego pokolenia, zapowiadał aktor Tomasz Gęsikowski. Koncert otwierał przepiękny walc z filmu "Noce i dnie" skomponowany przez Waldemara Kazaneckiego. Były też inne utwory chwytające za serce, jak "Pierwsza Brygada". "O mój rozmarynie", "Jak to na wojence ładnie".

"Tylko we Lwowie", "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Piosenka o mojej Warszawie". W sumie zaprezentowano ich ponad 20. Śpiewali znani aktorzy i wokaliści: Izabella Bukowska-Chądzyńska (m.in. odtwórczyni głównej roli w serialu "Mecenas Lena Barska"), Stanisław Górka (zagrał m.in. w filmach "Pułkownik Kwiatkowski", "Panny i wdowy", "Czas honoru", "Plebania"), Wojciech Machnicki (występował m.in. w filmach i serialach: "Polskie drogi", ..Akcja pod Arsenałem", "Ekstradycja", "Klan") i Artur Gotz (autor płyt "Obiekt seksualny", "Mężczyzna prawie idealny", "Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz").

To był wzruszający koncert, chociaż ze względu na wysoką temperaturę artyści pracowali w trudnych warunkach. Publiczność nie szczędziła im braw, na które w pełni zasłużyli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji