Artykuły

Chełmno. Wkrótce Perspektywy - 9 Hills Festival

Zbliża się III edycja Perspektywy - 9 Hills Festivalu, która odbędzie się w Chełmnie, centralnej części woj. kujawsko-pomorskiego, w dniach 10-12 sierpnia.

9 Hills Festival (nazwa festiwalu nawiązuje do dziewięciu wzgórz, na których położone jest miasto) scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki, streetartu i tańca - wszystkie wpisane w przestrzeń i architekturę Chełmna.

Motywem przewodnim III edycji wydarzenia będzie muzyka - prezentowana o różnych porach, w różnych przestrzeniach miasta. Wystąpią: Adam Bałdycha & Helge Lien Trio, Michał Jacaszek, 9 Hills Symphony Orchestra, Lena Romul, Kinga Głyk, Kapela Maliszów, Tomasz Drozdek T.ETNO, Same Suki, Powidok, AKSAMIT i ANE.

Wśród propozycji dla miłośników teatru znajdą się m.in. "Sny Marii Dunin" w wykonaniu Teatru Alelale, "Huljet, huljet" Teatru Figur Kraków, monodram Anny Skubik "Złamane paznokcie. Rzecz do Marlenie Dietrich" oraz propozycje dla najmłodszych - "Baśń o rycerzu bez konia" Teatru Barnaby, show dla dzieci Kazia Sponge w wykonaniu Anny Makowskiej - Kowalczyk i prowadzone przez artystkę warsztaty lalkarskie. Teatralnych wrażeń dostarczą również hiszpański teatr Cia. Estampades, który zaprezentuje spektakl "Enfila S.A.", Antagon theaterAKTion z Frankfurtu z granym po raz pierwszy w Polsce spektaklem "Package" oraz A3Teatr z widowiskiem "Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej" - aktorzy teatru będą przewodniczyć nocnej paradzie lampionów, w której uczestnicy festiwalu przejdą ulicami Chełmna drugiego dnia wydarzenia.

Jak podczas poprzednich edycji festiwalu szeroko otworzą się bramy podwórek starego miasta, większość z nich zaaranżowana przez mieszkańców i lokalnych animatorów, jedno - przez aktorów A3Teatru. Dla sympatyków odkrywania tajemnic i miejskich legend przygotowano trzecią odsłonę larp-u z cyklu "Wehikuł Czasu". Wydarzenie realizowane jest od pierwszej edycji festiwalu i jest zarazem jedną z największych gier miejskich odbywających się w kraju. W strefie KIDS ZONE (festiwalowej strefie skierowanej do dzieci) zaplanowano z kolei grę miejską "Praca mistrza". Wśród propozycji dla najmłodszych znajdą się także m.in. warsztaty "Instrumenty świata" prowadzone przez Tomasza Drozdka T.ETNO oraz "Przytulanka" - zaprojektowany przez artystkę Izę Rutkowską sześciometrowy miś, który trzeciego dnia festiwalu zawędruje wszędzie tam, gdzie zamarzą uczestnicy.

Podczas festiwalu na jednej ze ścian staromiejskiej kamienicy tradycyjnie odsłonięty zostanie mural. Projekt przedstawiający panoramę miasta z XVII w. we współczesnej odsłonie wybrali mieszkańcy w internetowym głosowaniu. Przygotowano także odbywający się co roku cykl nocnych spacerów po Chełmnie i zaplanowane po raz pierwszy święto mieszkańców - realizowane na głównej ulicy miasta będzie kwintesencją miejskiego folkloru i przestrzenią sąsiedzkiego spotkania.

W przestrzeni miasta zrealizowane zostaną również instalacje: "Szklarnia Zmysłów" (projekt prezentujący techniki poznawania świata), "Ulica Browarna" (próba odtworzenia chełmińskich tradycji browarniczych z możliwością skosztowania trunku przygotowanego na podstawie dawnej receptury), "Spectral" (instalacja, która za pomocą światła przedstawia wizję architektury jutra) i "Twarze Miasta" (wystawa wielkoformatowych fotografii dawnych chełmnian zaaranżowana w Wieży Ciśnień). Pod chełmińskim ratuszem zaplanowane jest też plenerowe kino letnie i projekcja filmu "John Lennon. Chłopak znikąd" wybranego głosami internautów.

Po raz trzeci organizatorzy festiwalu zapraszają do odkrywania nieznanych oblicz miasta, doświadczania sztuki w wyjątkowych przestrzeniach Chełmna - miasta na dziewięciu wzgórzach.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.9hf.pl

www.facebook.com/9HillsFestival

www.instagram.com/9HillsFestival

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji