Artykuły

Gdańsk. Które spektakle trzeba zobaczyć na Festiwalu Szekspirowskim?

27 lipca rozpoczyna się w Gdańsku 22. Festiwal Szekspirowski. W ubiegłym roku został on uznany przez Europejskie Zrzeszenie Festiwali za jeden z najlepszych festiwali artystycznych w całej Europie. Czeka nas dziesięć dni spektakli, m.in. z Argentyny, Czech, Iranu, Niemiec, Polski i Włoch.

Wśród festiwalowych ciekawostek znalazły się m.in. irański "Sen nocy letniej" oparty na konwencji cyrku w reżyserii Mostafy Koushkiego, rumuński "Hamlet" czy "Romeo i Julia" jako "wodny musical 3D" w reżyserii twórcy słynnego "Metra" Janusza Józefowicza. Będzie także "Makbet" z Sardynii zagrany w języku sardyńskim i - jak w czasach elżbietańskich - wyłącznie w męskiej obsadzie, na pustej scenie oraz przy dźwiękach krowich dzwonków i dawnych instrumentów. Jak podają organizatorzy, to ostatnie przedstawienie w reżyserii Alessandro Serry zostało uznane przez włoskich krytyków za najlepszą produkcję ubiegłego sezonu.

Marciniak z Niemiec, Klata z Czech

Charakterystycznym punktem tegorocznej edycji są pokazy zagranicznych spektakli znanych polskich reżyserów. W dzień otwarcia będzie można zobaczyć efektownie malarski "Sen nocy letniej" Eweliny Marciniak z Fryburga. To pierwsze zrealizowane poza Polską przedstawienie artystki. A zarazem pierwsze przedstawienie szekspirowskie. Największy rozgłos zdobyła ona "Śmiercią i dziewczyną" z wrocławskiego Teatru Polskiego, której premierę próbował odwołać minister Gliński.

Z kolei 2 sierpnia Jan Klata pokaże "Miarkę za miarkę" ze Sceny pod Palmovkou z czeskiej Pragi. To pierwszy spektakl wyreżyserowany przez niego po zakończeniu dyrekcji w Starym Teatrze. Klata za Szekspira brał się często i często wracał na festiwal. Jednym z jego wczesnych spektakli był głośny "Hamlet" z Teatru Wybrzeże wystawiany w Stoczni Gdańskiej. Teraz reżyser wróci po 14 latach właśnie do gdańskiego Wybrzeża we wrześniu premiera jego "Trojanek".

Komu Złoty Yorick

Jak co roku odbędzie się także konkurs o Złotego Yoricka - nagrodę za najlepsze polskie przedstawienie szekspirowskie ubiegłego sezonu. W tej edycji wezmą udział tylko dwa spektakle: "Makbet" Agaty Dudy-Gracz z Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu i "Hamlet. Komentarz" Grzegorza Brala z Teatru Pieśń Kozła (również z Wrocławia).

Przedstawienia wybrał krytyk teatralny Łukasz Drewniak. Jego zdaniem w tych spektaklach Szekspira "traktuje się z szacunkiem, ale bez niewolniczego przywiązania do jakiegokolwiek uniwersalnego odczytania" - czytamy w uzasadnieniu wyboru. Które z dwóch przedstawień zajmie pierwsze miejsce, dowiemy się 5 sierpnia.

Natomiast w sekcji "Wkurzone na Szekspira" pokażą się twórcy uznawani za młodych i offowych. Warto tu zwrócić uwagę na "Hmlt" Magdy Szpecht z Teatru Andersena w Lublinie. Dramat Szekspira potraktowany został w nim jako program zawierający matrycę ludzkich uczuć i doświadczeń, którą poznaje bohater android. W sekcji będzie też spektakl Marcina Libera przygotowany ze studentami krakowskiej szkoły teatralnej - "#Gwałt na Lukrecji", a także "Szukając Romea" debiutantki Klaudii Hartung-Wójciak z krakowskiego Teatru Bagatela.

Od 2014 roku Festiwal Szekspirowski odbywa się przede wszystkim w nowo otwartym, efektownym czarnym gmachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Inicjatorem festiwalu i jego dyrektorem jest anglista i teatrolog prof. Jerzy Limon, którego zdaniem elżbietańska scena miała działać w Gdańsku już w XVII w. Imprezę organizują Gdański Teatr Szekspirowski i fundacja Theatrum Gedanense. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 5 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji