Artykuły

"Giewont" - uwodzenie Krakowa

DZISIAJ o godz. 16.00 i 19.00 w krakowskim Teatrze im. Słowackiego odbędzie się krakowska premiera sztuki "Giewont". Zespół Nowego Teatru (z Łodzi) zaprezentuje nam trzecie z kolei sceniczne dzieło Jacka Chmielnika - aktora i reżysera w jednej osobie...

Jacek Chmielnik znany z ekranów kinowych (m.in. "Vabank", "King-sajz", "Między ustami a brzegiem pucharu") a także ze sceny Teatru im. Słowackiego z powodzeniem (całkiem dużym zresztą) bierze się za tworzenie i wystawianie sztuk teatralnych - "wiem co autor chciał powiedzieć, gdy wystawiam własną sztuką ".

Dwie pierwsze sztuki "Wiosna w zoo" i "Romanca" cieszyły się sporym zainteresowaniem - a świadczyć o tym może ilość ich przedstawień i realizacji.

"Giewont" (prapremiera w lutym 1995 roku w Łodzi) to z pewnością inna sztuka - napisana na dużą obsadę, konkretnie na scenę "Słowackiego", a do tego pisana wierszem rymowanym. Opowiada o polskiej inteligencji, Krakowie, Polsce i wreszcie o samym autorze. Tak samo w wielu miejscach rozgrywa się jej akcja - zaczyna się w Krakowie, aby w drugim akcie przenieść się na tytułowy Giewont.

Tekst dramatu odsyła do tradycji dramaturgii romantycznej i młodopolskiej (odniesienia do "Wesela" Wyspiańskiego), a ponadto wprowadza postacie artystów znane niekiedy krakowianom osobiście (Piotr Skrzynecki).

Oczywiście - jak zaznacza autor, reżyser i odtwórca jednej z głównych ról - rzecz cała potraktowana jest z dystansem a także odpowiednią dozą autoironii: "grafomania jest zajęciem zbożnym" powie o swoich dramatach z humorem autor...

Na naszych Czytelników, którzy ( dodzwonią się po godz. 10.00 pod numer 13-45-16 czekają dwa dwuosobowe zaproszenia na krakowską premierę sztuki "Giewont".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji