Artykuły

Gdańsk. Projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

Po raz kolejny Targ Węglowy zapełnią melomani, złaknieni opery na najwyższym poziomie. W sobotę 21 lipca o godz. 20.00 obejrzą projekcję spektaklu "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta, ze wstępem i komentarzem "na żywo" Jerzego Snakowskiego i Katarzyny Hołysz. Wstęp wolny.

Plenerowe projekcje spektakli operowych na Targu Węglowym od dziewięciu lat są tradycją sezonu letniego w Gdańsku. Impreza organizowana przez Instytut Kultury Miejskiej pozwala raz w roku, przeważnie w połowie lipca, zobaczyć dzieło operowe na najwyższym poziomie. Ich selekcją zajmuje się znany i lubiany popularyzator teatru muzycznego Jerzy Snakowski, gospodarz wieczoru, przybliżający niuanse prezentowanego dzieła i jego kontekst wraz z zaproszonym przez siebie gościem (niemal co roku jest nim ceniona sopranistka Katarzyna Hołysz i tak też będzie w najbliższą sobotę). Ostatecznego wyboru prezentowanego na Targu Węglowym spektaklu dokonują czytelnicy Trojmiasto.pl w głosowaniu na pięć zaproponowanych przez Snakowskiego tytułów.

Tak też było w przypadku spektaklu włoskiego Teatro Lauro Rossi - "Don Giovanniego" w reżyserii Piera Luigiego Pizziego i dyrygowanego przez Riccardo Frizzę. W głosowaniu przeprowadzonym na naszym portalu oddano łącznie 812 głosów. Zdecydowanie najwięcej - 30 proc. otrzymał "Don Giovanni" Mozarta. W dalszej kolejności wskazano tytuły: "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka - 22 proc., "Lohengrin" Richarda Wagnera - 21 proc., "Kawaler srebrnej róży" Richarda Straussa - 20 proc. i "Mesjasz" George'a Friderica Handela - 7 proc. głosów.

- Don Giovanni to Don Juan - libertyn, rozpustnik, anarchista i uwodziciel. Mozart pokazuje go jednak nieco inaczej. Opera skupia się nie na jego kolejnych miłosnych podbojach, a raczej na wiecznej ucieczce przed ofiarami. Te śpiewające sopranami furie kochają go i nienawidzą jednocześnie. Chcą się mścić, bo zostały albo porzucone albo nie do końca zaspokojone. Ale przede wszystkim ścigają go po to, by być bliżej niego. Jednak Don Giovanni nie zamierza smakować czegoś, czego już próbował. Szuka coraz to nowych doznań, by w finale wpaść w ramiona śmierci, która okazuje się być... mężczyzną. Spośród wykonawców na plan pierwszy wysuwa się wykonawca partii Don Giovanniego - Ildebrando D'Arcangel, znakomity wokalnie, aktorsko, energiczny i co w tej roli istotne - przystojny - mówi Jerzy Snakowski, który 21 lipca z pewnością opowie o "Don Giovannim" i wspomnianym barytonie wykonującym tytułową partię dużo więcej.

Wybrany tytuł to inscenizacja powstała na zlecenie Sferisterio Opera Festival we włoskiej Maceracie w 2009 roku (nagrano go dwa lata później). Premiera odbyła się w Teatro Lauro Rossi w Maceracie. Spektakl wyreżyserował Pier Luigi Pizzi, zaś Orchestrę e Coro del Teatro La Fenice poprowadził maestro Riccardo Frizza. W głównych rolach wystąpili bas-baryton Ildebrando D'Arcangelo (Don Giovanni), bas Andrea Concetti (Leporello), bas Enrico Giuseppe Iori (Il Commendatore), sopranistka Myrt Papatanasiu (Donna Anna), tenor Marlin Miller (Don Ottavio), sopranistka Carmela Remigio (Donna Elvira), sopranistka Manuela Bisceglie (Zerlina) i bas-baryton William Corr (Masetto).

Spektakl prezentowany będzie na wielkim ekranie ledowym, umieszczonym wzorem poprzednich lat na tle Katowni. Organizatorzy, z uwagi na rosnącą popularność projekcji na Targu Węglowym, zwiększą w tym roku liczbę miejsc przygotowanych dla widzów - będzie o jedną piątą więcej ławek i dużo więcej leżaków, jednak i tak istnieje możliwość, że dla niektórych zabraknie miejsca, więc warto zabrać ze sobą własne siedziska lub przygotować się na oglądanie w nieco mniej komfortowych warunkach.

Przedstawienie trwa blisko trzy godziny. Licząc wprowadzenie i komentarz Jerzego Snakowskiego i Katarzyny Hołysz impreza skończy się około 23:20-23:30 - warto to uwzględnić, zabierając ze sobą ciepłe ubranie i koc, co z pewnością ułatwi odbiór spektaklu. Warto też pamiętać, że już od 18 lipca Targ Węglowy wyłączony jest z ruchu kołowego, zmotoryzowani widzowie powinni uwzględnić trudności z zaparkowaniem w centrum miasta.

Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbywa już po raz dziewiąty. Pierwsze dwie edycje opery na Targu Węglowym realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu "Viva Europa" i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację "La Traviaty" Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W 2013 roku pokazano "Carmen" Georga Bizeta, w roku 2014 "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiony na jeziorze Bodeńskim w Bergencji, a w 2015 roku tłumy na Targ Węglowy przyciągnęła "Aida" Giuseppe Verdiego, w 2016 "Turandot" Giacomo Pucciniego, z kolei w 2017 roku oglądaliśmy "Cyganerię" Giacomo Pucciniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji