Artykuły

Gdańsk. "Solidarność. Nowy projekt" Pawła Wodzińskiego na Solidarity Of Arts

Artyści suwerenni, inni, wolni i niekonwencjonalni - tacy przede wszystkim zaprezentują swoją sztukę podczas najnowszej edycji festiwalu Solidarity Of Arts. Odbędzie się ona w Gdańsku w drugiej połowie sierpnia.

Tylko miesiąc został do rozpoczęcia tegorocznej edycji festiwalu Solidarity Of Arts, nic więc dziwnego, że jego organizatorzy z Europejskiego Centrum Solidarności opublikowali dokładny program imprezy.

Będzie to jej jubileuszowe, dziesiąte wydanie, które na dodatek odbywać się będzie w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale festiwal nie idzie w związku z tym w kierunku taniej rocznicowości i łatwego, gwiazdorskiego rozmachu. Nic z tych rzeczy: oparty na wydarzeniach raczej niszowych niż spektakularnych, zdaje się być bardziej konceptualny i dygresyjny niż manifestacyjny i oczywisty. Ci, którzy szukają na tego typu imprezach refleksji i subtelności, będą zachwyceni, zawieść się mogą natomiast ci, którym zależy raczej na wielkich i przewidywalnych atrakcjach.

Solidarność w wersji muzycznej

Jak co roku ważnym elementem festiwalowego programu będą wydarzenia o muzycznym charakterze. Jednym z nich będzie koncert muzyki poważnej, na którym zabrzmią utwory czworga polskich kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Piotra Mossa, Szymona Laksa i Wojciecha Kilara.

Na jedno z najciekawszych muzycznych wydarzeń festiwalu w ciemno można typować wspólny koncert Emilie Levienaise-Farrouch i Resiny, dwóch artystek z zupełnie różnych kręgów kulturowych, które połączyła wspólna wrażliwość. Jedną z najważniejszych osobowości, które pojawią się w muzycznej części Solidarity Of Arts, będzie Michał Urbaniak, który wystąpi jako gość formacji P.Unity.

Zupełnie inny klimat wprowadzi na festiwal Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego.

Specjalny charakter będzie miał natomiast koncert finałowy pod wieloznacznym i dającym do myślenia tytułem "Suwere(i)nność". Bardzo zróżnicowany zespół wykonawczy, w którym znajdą się muzycy reprezentujący najróżniejsze gatunki, aktorzy i osoby niedosłyszące, zaprezentuje utwory twórców, których dzieła mieszczą się gdzieś między tytułowymi hasłami: suwerenność i inność, m.in.: Johanna Johannssona czy Steve'a Reicha. Reżyserem tego nietypowego spektaklu, opartego na tekście Krzysztofa Czyżewskiego, jest Marcin Liber, znany trójmiejskim miłośnikom teatru z kilku realizacji na scenie Wybrzeża.

Teatralne spojrzenie na "Solidarność"

Ważnym, niemal nieodzownym elementem teatralnego segmentu tegorocznego festiwalu będzie prezentacja nietypowego przedstawienia, które premierę miało kilka miesięcy temu na scenie TR Warszawa. "Solidarność. Nowy projekt" [na zdjęciu] w reżyserii Pawła Wodzińskiego to próba krytycznego spojrzenia z dzisiejszej perspektywy na pierwotne założenia związku zawodowego Solidarność, przygotowane na początku lat 80.

Gościem specjalnym festiwalu będzie w tym roku Afshin Ghaffarian, jeden z bardzo cenionych twórców teatru tańca. Pochodzi z Iranu, gdzie tego typu sztuka jest zakazana, musiał więc ćwiczyć w ukryciu i tajemnicy. W Gdańsku zaprezentuje swój autorski spektakl i poprowadzi warsztaty, w programie festiwalu znalazł się także pokaz filmu fabularnego, opartego na historii jego życia.

Festiwal Solidarity of Arts, 14, 23-26 sierpnia, Gdańsk. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w kilku miejscach: Europejskim Centrum Solidarności, klubie B90, na Ulicy Elektryków i 100czni. Na koncert Emilie Levienaise-Farrouch i Resiny oraz Dustina O'Hallorana obowiązują bilety w cenie 45 złotych (oba koncerty) dostępne w sprzedaży od 25 lipca. Na wydarzenia SOFA Prolog, Solidarność. Nowy projekt i koncert finałowy obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania od 25 lipca w kasach ECS.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji