Artykuły

Warszawa. Warlikowski, Stuhr i Kleczewska w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 5 czerwca do Sali Klubowej Traffic Clubu (ul. Bracka 25) III piętro. O g. 17 w cyklu "Didaskalia współczesnego teatru", Grzegorz Niziołek wygłosi wykład ""Burza" - teatr Krzysztofa Warlikowskiego". O g. 19 odbędzie się spotkanie z cyklu "Rozmowy na Parterze" zatytułowane "Tekst w teatrze - święta krowa czy surowiec wtórny?".

O tym, w jaki sposób literatura jest obecna w dzisiejszym polskim teatrze dyskutować będą Maja Kleczewska, reżyser [nie była obecna] i prof. Jerzy Stuhr, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Prowadzenie - Roman Pawłowski, "Gazeta Wyborcza".

Reżyserzy nowej generacji traktują tekst jako pretekst do tworzenia na scenie własnej wizji teatralnej. Nie tylko zmieniają i skracają klasyczne sztuki, ale dopisują własne sceny. Przeciwnicy takich praktyk zarzucają reżyserom brak szacunku dla słowa i sprzeniewierzenie się autorowi. Przeciw zmianom protestują żyjący autorzy i tłumacze. Czy mają rację? Co to znaczy dzisiaj być wiernym autorowi? Jakie obowiązki ma teatr wobec literatury współczesnej, a jakie wobec klasyki? I czy teatr to wciąż jeszcze sztuka autonomiczna?

* * *

Krzysztof Warlikowski wystawiał "Burzę" dwukrotnie: w Stuttgarcie w 1999 roku i w Teatrze Rozmaitości w 2003 roku. Pomiędzy dwiema wersjami "Burzy" wyreżyserował Bachantki "Eurypidesa" i "Oczyszczonych" Sarah Kane. To czas wielkiej przemiany jego teatru i czas radykalnych konfrontacji: z publicznością, aktorami, tekstem dramatycznym. Warlikowski stara się dotrzeć poprzez doświadczenie teatralne do tego, co dotkliwie rzeczywiste. Dwie "Burze" to nie tylko dwie różne interpretacje Szekspirowskiego dramatu, to przede wszystkim dwa różne teatry.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji