Artykuły

Sopot. Literacki teatralny i muzyczny

Festiwal Literacki Sopot ogłosił szczegółowy program. Znani są już wszyscy goście, a wśród nich znakomici pisarze, tłumacze, scenarzyści, dramaturdzy i intelektualiści. W programie znalazła się m.in. debata "Teatr nasz współczesny" oraz spektakl i czytania francuskich sztuk.

Duży nacisk kładzie się na literaturę i promocję czytelnictwa. Doskonałym sposobem na zachęcenie do czytania są festiwale literackie. W tym roku na Literackim Sopocie, po Skandynawii, Rosji, Czechach, Izraelu i krajach hiszpańskojęzycznych, przyszedł czas na Francję i literaturę francuskojęzyczną.

W tym roku festiwal odwiedzą m.in. francuski mistrz kryminału z prestiżową nagrodą Goncourtów na koncie Pierre Lemaitre, finalista Man Booker Prize Alain Mabanckou, autor najbardziej sensacyjnego literackiego debiutu we Francji od lat Édouard Louis, dziennikarz i pisarz, wnuk Alberta Camusa - David Camus, czy autor światowego bestsellera "Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikei" - Romain Puértolas. Co więcej - na festiwalu będzie można nie tylko spotkać się z pisarzem, ale zobaczyć też ekranizację jego książki na specjalnym pokazie w Multikinie.

Gościem festiwalu będzie "najsłynniejsza zakładniczka świata", kolumbijsko-francuska działaczka Ingrid Betancourt. W 2002 r., przed startem w wyborach prezydenckich, została porwana przez rewolucyjną organizację Oxigeno Verde, która przez kolejnych sześć lat więziła ją i jej współpracowników w dżungli. Została uwolniona w lipcu 2008 r. na skutek wspólnej akcji przeprowadzonej przez wojsko i kolumbijski wywiad. Z nominowaną do Pokojowej Nagrody Nobla działaczką porozmawia Tomasz Pindel, kurator zeszłorocznej edycji festiwalu.

Debaty i spotkania

Ważną częścią w programie festiwalu są debaty dotykające aktualnych problemów. W tym roku są one poświęcone twórczości Alberta Camusa (udział biorą badaczki Marie-Therese Blondeau i Virginie Lupo oraz wnuk pisarza David Camus), "Kulturze" Jerzego Giedroycia i relacji między narodem polskim a francuskim w bardzo trudnym dla naszego kraju czasie (uczestnikami są dr Paweł Bem, dr hab. Brigitte Gautier i dr hab. Paweł Rodak), różnicom między frankofońskim oraz polskim teatrem (udział biorą Rémim De Vosem, Jacques De Decker, Małgorzata Sikorska-Miszczuk) i rewolucji francuskiej (uczestnikami są Marcin Król, Monika Milewska i Reynald Secher).

Tradycją festiwalu jest też spotkanie zapowiadające przyszłoroczny festiwal, który poświęcony będzie literaturze anglojęzycznej. Literacki Sopot 2019 zwiastuje jedna z najważniejszych współczesnych pisarek - Zadie Smith. Smith jest autorką najbardziej brawurowego debiutu przełomu wieków. Jej "Białe zęby" z 2000 r. (w Polsce ukazały się dwa lata później) z zaledwie 25-letniej pisarki zrobiły najgorętsze nazwisko na scenie współczesnej literatury. Nakład powieści w samej Wielkiej Brytanii przekroczył milion egzemplarzy i przyniósł pisarce wiele nagród i wyróżnień. Smith, pochodząca z mieszanej jamajsko-brytyjskiej rodziny, została bardzo szybko okrzyknięta głosem nowego pokolenia żyjącego w wielokulturowym świecie. Jej najnowszą powieścią jest wydana w listopadzie ubiegłego roku "Swing Time".

Ponadto w programie spotkania dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, czytania performatywne, spotkania na plaży prowadzone przez Michała Nogasia (m.in. Olga Tokarczuk, Marcin Wicha i Klementyna Suchanow), biograficzny cykl "Portrety" (gośćmi są m.in. Remigiusz Grzela, Anna Bikont, Katarzyna Surmiak-Domańska) czy spotkania historyczne z Tomaszem Pindlem, Małgorzatą Szejnert, szwedzką pisarką i dziennikarką Elisabeth Asbrink czy Mikołajem Grynbergiem.

Literacki Sopot trwa od 16 do 19 sierpnia. Pełen program dostępny na stronie internetowej [link poniżej].

---

LITERACKI TEATRALNY I MUZYCZNY:

czytanie performatywne "Błagających" Bastiena Fourniera w reż. Radosława B. Maciąga (16 sierpnia, godz. 19.30, Pracownia malarska Marka Okrassy)

-

Francuski Nieformalny Festiwal Piosenki aktorskiej (17 sierpnia, godz. 20.30, Teatr Boto)

-

czytanie performatywne "Zachodu Rémiego de Vosa" w reż. Michała Kurkowskiego (18 sierpnia, godz. 20.30, willa Bergera)

-

Raymond Queneau, "Ćwiczenia stylistyczne", Brajner / Jankowski / Nenko (19 sierpnia, godz. 21, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji