Artykuły

Lublin. Wrzesień z klasyką w Centrum Spotkania Kultur

Operę "Orfeusz i Eurydyka" w reż. Mariusza Trelińskiego oraz występ światowej sławy skrzypka Vadima Repina zobaczymy we wrześniu na scenie Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur

Wrzesień w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie to idealna okazja na przedłużenie sobie wakacji i spędzenie ich podczas najlepszych wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy do Sali Operowej CSK mieszczącej blisko 1000 widzów najpierw 11 września na koncert Vadima Repina, następnie 15 i 16 na operę "Orfeusz i Eurydyka".

Vadim Repin to pochodzący z Rosji muzyczny geniusz, który już w wieku 11 lat zdobył złoty medal we wszystkich kategoriach wiekowych podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Od tego czasu występował ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami na świecie, m.in. z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i Walerijem Gierijewem. Na swoim koncie ma występy w takich miejscach, jak nowojorska Carnegie Hall, Salle Pleyel w Paryżu i Concertgebouw w Amsterdamie. W 2010 roku otrzymał Victoire d'Honneur, najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną Francji za całokształt pracy artystycznej. Podczas koncertu w Centrum Spotkania Kultur zagra kompozycje m.in. Piotra Czajkowskiego, a towarzyszyć mu będą inni soliści-skrzypkowie: Zakhar Bron, Paloma So i Inés Issel Burzyska.

"Orfeusz i Eurydyka" w reż. Mariusza Trelińskiego - filmowego mistrza prowadzenia akcji - to dzieło uniwersalne, opowiadające o niezwykłej historii miłości rodem z greckiej mitologii. Twórcą opery był osiemnastowieczny kompozytor Christoph Willibald Gluck, a spektakl zainicjował reformę opery formalnej. Historia mitologicznych kochanków, oparta o tragedię śmierci ukochanej i przekraczającej Hades miłości zrozpaczonego kochanka, zyskała w oświeceniu szczęśliwe zakończenie. Interpretacja Mariusza Trelińskiego jest jednak nieco inna, a opowieść przypomina bardziej wyprawę w głąb siebie, odnajdziemy też wątek chęci pogodzenia się ze śmiercią. Scenografią, wykonaną przez mistrza Borisa Kudlickę, jest współczesne blokowisko. Reżyser nie rezygnuje jednak z odniesień do przeszłości - spektakl kończy się tragicznie tak, jak w greckim micie. Opera jest wykonywana w oryginalnym języku, czyli włoskim.

Bilety na oba wydarzenia do nabycia na www.spotkaniakultur.com oraz w kasie Centrum Spotkania Kultur.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji