Artykuły

Warszawa. Deweloper dołoży do nowej siedziby Teatru Żydowskiego

Deweloper, który zburzył dawną siedzibę Teatru Żydowskiego, dofinansuje nową po drugiej stronie placu Grzybowskiego.

Według pierwotnej umowy teatr miał wrócić na dawne miejsce po wybudowaniu wieżowca firmy Ghelamco przy pl. Grzybowskim 12/14/16. Wcześniej mieściła się tam też siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jego sekretarz Ewa Prończuk powiedziała wczoraj "Wyborczej": - Wspólnie z naszym partnerem, firmą Ghelamco, poinformowaliśmy stołecznych włodarzy o dofinansowaniu na poziomie ok. 13 milionów złotych.

Jej organizacja sprzedała budynek deweloperowi, który zburzył go w 2017 r. W ostatnich latach między Towarzystwem a Teatrem Żydowskim trwał konflikt w tej sprawie.

Na konferencji prasowej w ostatni czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że nowa siedziba teatru powstanie przy ul. Próżnej 14. Miasto zapowiada konkurs architektoniczny. Prawdopodobny wariant to dobudowanie sali teatralnej od strony podwórza zabytkowej kamienicy, wykorzystanie istniejącego już gmachu na wejście i pomieszczenia służące teatrowi. - Mam nadzieję, że stąd już nas nikt nie wyrzuci i nie ograbi - powiedziała dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer.

Deklaracja 20 mln złotych

- Decyzja władz miasta nas zaskoczyła. Rozmowy dotyczące nowej siedziby towarzystwa i Teatru Żydowskiego przy pl. Grzybowskim 12/14/16 trwają już ponad siedem lat i wszystko wskazywało na to, że znajdą szczęśliwy finał - komentowała wczoraj Ewa Prończuk. Z kolei dyrektor Tencer nie była zaskoczona wiadomością o deklaracji Towarzystwa i Ghelamco. W rozmowie z "Wyborczą" poinformowała, że negocjacje na temat dofinansowania siedziby teatru, gdyby powstała ona gdzieś poza inwestycją dewelopera, toczyły się już wcześniej. Jak mówi Gołda Tencer, padały deklaracje z kwotą do 20 mln zł.

Teatr Żydowski to wspólna instytucja m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury, która poza historyczną siedzibą działa od dwóch lat. Tymczasowe miejsca teatr znalazł w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa przy Racławickiej i w pomieszczeniach przy ul. Senatorskiej. Poza tym pokazuje spektakle m.in. w zarządzanej przez TR Warszawa hali ATM przy Wale Miedzeszyńskim czy Nowym Teatrze przy ul. Madalińskiego. Od wyprowadzki zrealizował 16 premier. Obok działalności scenicznej prowadzi m.in. Centrum Kultury Jidysz i organizuje Festiwal Singera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji