Artykuły

Legnica. Magda Drab laureatką "Bomby sezonu"

28-letnia legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka Magdalena Drab została czternastą laureatką "Bomby sezonu" przyznawanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy "artyście, który poprzez swoją działalność sceniczną w legnickim teatrze przysporzył mu sławy, uznania i rozgłosu".

Jest to kolejne wyróżnienie, które w ostatnich tygodniach stało się udziałem legnickiej aktorki. Kilka dni temu jej autorsko wykonywany monodram "Curko Moja Ogłoś To - rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk" (zrealizowany we wrześniu ub. roku w łódzkim Teatrze Zamiast, od kwietnia br. wystawiany na legnickiej Scenie na Strychu) zdobył główną nagrodę 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The best OFF". W maju br. ten sam monodram przyniósł Magdalenie Drab laury 19. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim: pierwszą nagrodę za monodram oraz nagrodę za osobowość artystyczną festiwalu.

Przed rokiem sztuka Magdy Drab "Słabi. Ilustrowany banał teatralny" okazała się najciekawszym i najbardziej oryginalnym dramatem spośród 238 sztuk nadesłanych na konkurs jubileuszowej 10. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Autorka zdobyła nie tylko główną nagrodę konkursu, ale także Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną (tekst sztuki opublikował majowy numer Dialogu z 2017 roku).

W czerwcu br. dramat "Film odcinkowy z ludźmi w tle" stał się trzecim tekstem legnickiej aktorki i dramatopisarki opublikowanym w miesięczniku Dialog w zaledwie trzy lata. Po opublikowaniu pierwszego, jakim w kwietniu 2016 roku byli "Dzielni chłopcy", redaktor naczelny Dialogu Jacek Sieradzki, biorąc udział w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr podsumowującej sezon teatralny 2015/2016, wskazał na Magdalenę Drab i jej sztukę w kategorii najciekawszy "debiut w druku aktorki i autorki". Sztuką zainteresowała się Teatroteka, co w rezultacie przyniosło jej wersję filmową zrealizowaną w formule teatru telewizji. W lutym br., w drugiej edycji Teatroteka Fest, sztuka wyreżyserowana przez Szymona Waćkowskiego zdobyła nagrodę publiczności.

Magdalena Drab, absolwentka łódzkiej PWSFTviT im. Leona Schillera, do zespołu legnickiego Teatru Modrzejewskiej dołączyła w styczniu 2014 roku wraz ze swoim mężem Albertem Pyśkiem. Wcześniej, jeszcze podczas studiów w łódzkiej Filmówce, oboje byli współtwórcami alternatywnego Teatru Zamiast, w którym Magda Drab była autorką i reżyserką. Tak powstały jej pierwsze spektakle "Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H." oraz "Miasto Ł." Oboje wpadli w oko szefowi legnickiej sceny Jackowi Głombowi podczas spektaklu dyplomowego, a ten zaprosił ich do udziału w realizacji reżyserowanej przez siebie sztuki "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata" wystawionej na scenie Teatru Nowego w Łodzi (2012).

We wrześniu br. premiera autorsko wyreżyserowanej sztuki Magdy Drab "Dzielni chłopcy" otworzy na legnickiej Scenie Gadzickiego sezon artystyczny 2018/2019. - Zaplanowana na 9 września premiera pierwszej sztuki, którą ta utalentowana aktorka i dramatopisarka wystawi w naszym teatrze, będzie doskonała okazją do wręczenia jej "Bomby sezonu", którą od 2005 roku przyznajemy corocznie artyście, który - zgodnie z regulaminem tego społecznego wyróżnienia - poprzez swoją działalność sceniczną w legnickim teatrze przysporzył mu sławy, uznania i rozgłosu - objaśnia prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Krystyna Zajko-Minkiewicz.

Magdalena Drab jest czternastym laureatem "Bomby sezonu". W poprzednich edycjach byli to: Janusz Chabior (2004/2005), Bogdan Grzeszczak (2005/2006), Joanna Gonschorek (2006/2007), Paweł Wolak (2007/2008), Anita Poddębniak (2008/2009), Lech Raczak (2009/2010), ponownie Joanna Gonschorek (2010/2011), Rafał Cieluch (2011/2012), Katarzyna Dworak (2012/2013), Paweł Palcat (2013/2014), Gabriela Fabian (2014/2015), Przemysław Wojcieszek (2015/2016) oraz Małgorzata Bulanda (2016/2017). Nagrodę specjalną "Bombę 10-lecia" otrzymał w 2007 roku Przemysław Bluszcz, zaś w 2014 "Bombę 20-sezonów", w jubileuszowym roku swojej działalności na legnickiej scenie, wręczono Jackowi Głombowi.

--

Na zdjęciu: Magda Drab w monodramie "Curko Moja Ogłoś To"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji