Artykuły

Warszawa. W lipcu Performing Europe - sezon 2

Fundacja Ciało/Umysł i STUDIO teatrgaleria zapraszają na drugi sezon Performing Europe. Wydarzenia odbywać się będą w dniach 16-24 lipca.

W ramach drugiego sezonu Performing Europe zapraszamy do odkrywania nowych prac artystów sieci advancing performing arts project (apap). Dwie portugalskie choreografki podejmują tak ważny dziś temat ciągłości w procesie tworzenia. Cláudia Dias w swojej drugiej z siedmiu planowanych prac, nawiązując do cytatu z "Manifestu komunistycznego", pokazuje, jak wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu, wszystko, co święte, zostaje sprofanowane, a człowiek jest zmuszony stanąć twarzą w twarz z prawdziwymi warunkami życia. Raquel André, pochłonięta obsesją kolekcjonowania, przyjeżdża do Warszawy, aby powiększyć swoją "Collection of Lovers" o tych, którzy kochają, a także "Collection of Artists" o tych, którzy tworzą. Ramona Nagabczyńska zaprasza na podglądanie wciąż zmieniających się bliźniaczych postaci z "More", a Peter Stamer przeprowadzi nas przez doświadczanie tworzenia wirtualnego Centrum Tańca.

***

Peter Stamer (Niemcy), Tworzymy Centrum Tańca. Laboratorium wyobraźni

Warsaw Dance Department

16-20 lipca, godz. 10.00-16.00 - laboratorium

21 lipca, godz. 19.00, otwarty pokaz z udziałem uczestników laboratorium, czas trwania: 40 min

wstęp bezpłatny

Tegoroczną edycję Performing Europe rozpocznie 16 lipca 5-dniowe laboratorium poświęcone tworzeniu wyobrażonej przestrzeni dla tańca pod kierunkiem Petera Stamera. Niemiecki artysta działający w polu teatru i performansu, zaprosił mieszkających i tworzących w Polsce tancerzy i choreografów, artystów wizualnych, artystów szeroko rozumianych sztuk performatywnych, architektów, urbanistów, studentów kierunków humanistycznych i artystycznych oraz widzów, do uruchomienia niczym nieskrępowanej pracy wyobraźni po to, by w ramach tygodniowego laboratorium wspólnie zaprojektować Centrum Tańca. Ten projekt badawczy ma na celu rozwinięcie alternatywnych strategii estetycznych, które tworzą światy za pomocą słów, ciała i ruchu. Wskazuje na przyszłość, którą staramy się zapamiętać w procesie tworzenia i zdobywania przestrzeni. Na razie wirtualnej

Wszyscy uczestnicy wezmą udział w otwartym pokazie pracy na zakończenie laboratorium.

- W dobie, kiedy powstanie takiego centrum jest w środowisku tańca w Polsce bardzo silnie artykułowaną potrzebą, chcemy uruchomić wyobraźnię. Zamiast używać materiałów budowlanych, wykorzystamy metody wizualizacji i dokładniej przyjrzymy się temu, czym jest "wspólna wyobraźnia" i kolektywne myślenie o przestrzeni, którą będziemy tworzyć za pomocą narracji performatywnych - przekonuje Edyta Kozak.

***

Raquel André (Portugalia), "Collection of Lovers"

STUDIO teatrgaleria

21 lipca, godz. 20.00, czas trwania: 60 min., spektakl w języku angielskim

bilety: 30 /20 zł; po spektaklu spotkanie z artystką (prowadzenie spotkania Peter Stamer), możliwość kupienia książki "Collection of Lovers"

Informacja o naborze do udziału w polskiej cześć projektu ogłoszona zostanie w lipcu

Raquel André przyjeżdża do Warszawy, aby powiększyć swoją "Collection of Lovers". W Lizbonie, Rio de Janeiro, Paryżu i Bergen zebrała już do swojej kolekcji 137 "kochanków", ludzi różnych narodowości i płci, z którymi w obcym dla nich i siebie mieszkaniu w ciągu godziny zbudowała fikcyjną intymność, zapisaną w pamięci i na fotografiach. Fotografie i szczegóły tych spotkań są treścią spektaklu, w którym artystka zastanawia się nad tym, czym jest ten zbiór relacji.

Performans jest częścią projektu Collection of Lovers (tych, którzy kochają), Collection of Collectors (tych, którzy kolekcjonują), Collection of Artists (tych, którzy tworzą), Collection of Viewers (tych, którzy są świadkami).

- Jest to refleksja nad intymnością, która jest odkrywana najpierw sam na sam, a potem wzmacniana na scenie. Czego szukamy, gdy kogoś spotykamy? W e-mailu, na Facebooku, Instagramie, czy Tinderze wszyscy jesteśmy ekspertami w udawaniu intymności. Za każdym razem, gdy otwierają się drzwi dla nowego kochanka, Raquel André zanurza się w otchłań, w której rzeczywistość i fikcja łączą się ze sobą. Ta obsesyjna kolekcjonerka, trzyma się momentów każdego spotkania, z których buduje osobliwą kolekcję, efemeryczną i nieskończoną - mówi Edyta Kozak, kuratorka projektu.

***

Cláudia Dias ( Portugalia), "Tuesday: All That Is Solid Melts Into the Air"

STUDIO teatrgaleria

24 lipca, godz. 19.00, czas trwania: 60 min., spektakl w języku angielskim

bilety: 30/20 zł, po spektaklu spotkanie z artystką (prowadzenie spotkania Jadwiga Majewska), możliwość kupienia książki "Tuesday..."

Cláudia Dias, zafascynowana w dzieciństwie popularnym w Portugalii programem telewizyjnym Vasco Granji, magicznymi światami, które tworzył z plasteliny, tektury lub pojedynczej linii, ponad trzydzieści lat później przywołuje je w swoim spektaklu. Artystka wybrała jako punkt wyjścia telewizyjną kreskówkę Osvaldo Cavandoli "La Linea", w Polsce znaną także jako "Balum balum", pokazywaną w ponad 40 krajach na całym świecie. Wraz z Lucą Bellezze buduje opowieść o podróży chłopca z Syrii do Włoch w formie żywej kreskówki, wykonywanej za pomocą kawałka sznurka. W czasach, gdy naszą codzienność tworzą granice, bariery, frontowe linie konfliktów i dramat uchodźców stojących w kolejce do identyfikacji, twarde linie podziału wyznaczane przez radykalne frakcje polityczne i organizacje religijne, artyści pracują nad linią jednoczącą, która mogłaby utrzymać rozpadającą się rzeczywistość.

"Tuesday", którego premiera odbyła się w czerwcu 2017, jest drugą odsłoną zaplanowanego na 7 lat projektu Dias Siedem lat siedem sztuk, będącego komentarzem na temat nieobecnej lub niepewnej przyszłości. W ramach projektu Dias tworzy jeden spektakl rocznie, a po ukończeniu cyklu wszystkie przedstawienia stworzą całość prezentowaną przez 7 dni tygodnia.

Wszyscy pamiętamy krzykliwego człowieczka zwanego balum balum, bohatera żyjącego w świecie wykreowanym przez linię narysowaną tajemniczą ręką. Cláudia Dias wraz z Lucą Bellezze buduje podobną animację na scenie. Kawałkiem sznurka opowiadają klatka po klatce o podróży dziesięcioletniego chłopca, którego dziadkowie zostali wygnani z Palestyny, a następnie Libanu, który podróżuje z Syrii do Włoch, dodają kształty i dźwięki do animacji na żywo. Spektakl Dias nawiązuje do zniszczenia, które niektórzy uważają za twórcze: zniszczenie miejsc pracy, zniszczenie domów, zniszczenie życia, zniszczenie planety. Zaletą jest to, że możemy zobaczyć wątki, które nas łączą. - mówi Edyta Kozak, kuratorka.

***

O Performing Europe

Performing Europe to projekt rozpisany na cztery lata, stworzony przez jedenastu partnerów networku apap (advancing performing arts project), zrzeszającego organizacje związane z tańcem. Fundacja Ciało/Umysł jest od 2012 roku polskim partnerem networku.

Projekt jest realizowany w latach 2016-2020 w dziesięciu krajach Europy i w Libanie, wspiera czterdziestu artystów, produkcję i prezentacje prac z dziedziny tańca i sztuk performatywnych oraz międzynarodową współpracę. Uczestniczący w Performing Europe artyści i organizacje sięgają po różnorodne środki wyrazu i tematykę bliską rzeczywistości społeczno-politycznej, szukają nietypowych miejsc prezentacji powstałych prac.

Podczas pierwszej edycji Performing Europe w 2017 roku Fundacja Ciało/Umysł zrealizowała w Warszawie czternaście projektów, w których uczestniczyło 5317 widzów. Oprócz pokazów spektakli odbyły się rezydencje artystyczne, koprodukcje, projekty edukacyjne, warsztaty oraz projekcje filmowe. Spoiwem łączącym wszystkie projekty było hasło "teatr otwarty na widza".

W ramach drugiego sezonu Performing Europe w marcu tego roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbył się też pokaz specjalny spektaklu More autorstwa Ramony Nagabczyńskiej. Kilka miesięcy po premierze autorskiego przestawienia rozpisanego na dwie bliźniacze postaci, Ramona Nagabczyńska podjęła wyzwanie przekazania swojej roli innej tancerce. Był to pierwszy publiczny pokaz spektaklu z udziałem Anny Steller.

Więcej o projekcie na www.apapnet.eu

Projekt PERFORMING EUROPE sezon 2

Kurator: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizator: STUDIO teatrgaleria

Partner: apap, Warsaw Dance Department, u-jazdowski

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Dla Ciebie, Teatr, Taniecpolska.pl, E-teatr, Warszawa.pl, Mowianamiescie.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa - apap (Advancing Performing Arts Project) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety na spektakle do nabycia w kasie Teatru lub na www.teatrstudio.pl

Więcej informacji o wydarzeniach na www.cialoumysl.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji