Artykuły

Szczecin. Co warto zobaczyć na Spoiwach 24

Wyborów dokonujemy poprzez wspólne działania całego zespołu - podkreślają Dariusz Mikuła i Marta Poniatowska z Teatru Kana, którzy przygotowują festiwal od 19 lat. Spoiwa Kultury 24 w tym roku - 30 czerwca od godz. 10 do 1 lipca do godz. 10.

- Ludzie w czasach konfliktów, konfrontacji potrzebują przestrzeni, które pomagają się im na nowo się spotkać. Zamarzyło się nam święto w domu. Poprzez sąsiedztwo Kany, wspólne gotowanie, tańce, chcemy stworzyć wirujący krąg bycia razem, zabawy, wspólnoty. Ale jest też drugi krąg, jesteśmy też wspólnie z ludźmi, którzy być może nie mają szansy na świętowanie, a przecież są tacy jak my.

Dom tańca 24h, pl. Piotra i Pawła, godz. 10-10

Pod wodzą kapeli Hałasów warsztaty bardzo różnych form muzycznych: tańce ludowe i korowodowe, swing, tango, tańce bretońskie, tańce asyryjskie, bałkańskie. W tej wspólnej zabawie domu tańca towarzyszyć nam też będzie m.in. Fanfara Transylwania, która cieszy się sławą i uznaniem najlepszej orkiestry dętej bałkańskich Romów, o godz. 23 wystąpią też na Łące Kany.

"Historie szaleństwa w jednej dobie" Arti Grabowski, okolice Teatru Kana, godz. 10-10

Przemek Głowa wyszukuje ciekawe postaci z historii Szczecina, które odznaczały się innością, szczecińskich outsiderów, na podstawie historii których Arti Grabowski tworzy szaleńczy 24-godzinny performance.

Czili Wege Food For Story, Łąka Kany, godz. 10-22

W programie m.in. Wspólny Wegański Stół (godz. 14-15) i spotkanie z Dariuszem Gzyrą "Dziękuję za świńskie oczy" (godz. 17-18.20).

"Song for Gigi" Toonelhuis / Benjamin Verdonck, Pleciuga, godz. 14-14.50, 20.15-21.05

Przepiękna wizualnie opowieść o relacji z dzieckiem.

"Majdan. Spacer" Pic Pic, pl. Solidarności, godz. 16-17 i 18-19

Teatr z Ukrainy z autentycznych nagrań z Majdanu zbudował audycję, której będziemy słuchać w czasie spaceru wokół pl. Solidarności, gdzie wydarzenia z Kijowa zostają skojarzone z wydarzeniami w Szczecinie. To próba zbudowania równoległości i świadomość, że to się może wydarzyć w mieście pełnym życia.

"Archive" Arkadi Zaides - godz. 17-18 w Trafostacji Sztuki

Eksperyment taneczny, znamienitego tancerza, mieszkającego w Belgii i Izraelu, pochodzącego z Białorusi, który swój spektakl oparł na dokumentacji, którą zainicjowało w 2007 r. B'Tselem (Izraelskie Centrum Informacji Praw Człowieka na Terenach Okupowanych), które rozdało Palestyńczykom kamery, żeby dokumentowali łamanie praw człowieka i to co się dzieje na tym pograniczu. Tancerz będzie próbował nawiązywać dialog z postaciami uchwyconymi na tych dokumentach, gdy jego ciało przekształca się w żywe archiwum, nasuwają się pytania o uczestnictwo i odpowiedzialność.

"Portraits in motion" Volker Gering, Sala kameralna Filharmonii, godz. 18.30-19.50, 0.40-2

Filmowiec szedł 4 tys. km. przez Niemcy, przemieszczając się od wioski do wioski, miasteczka do miasteczka, uważnie spotykając ludzi. O czym opowie posługując się techniką kineografu.

"I rozstawili namiot wśród nas" Teatr Ósmego Dnia, Teatr Kana, godz. 18.30-19.30 i 0.30-1.30

Spektakl dotykający problemu bezdomności, uchodźstwa, człowieka postawionego w sytuacji skrajnej i wygnanego przez los, społeczeństwo, wichry historii.

Refugees for Refugees, kościół św.św. Piotra i Pawła, godz. 21.30-22.45

Zespół złożony z muzyków z Syrii, Iraku, Afganistanu, Pakistanu Tybetu. Wszyscy są mistrzami swoich instrumentów. W sytuacji emigranckiej w Belgii opracowali wspólny repertuar, który integruje i podkreśla bogactwo kultur.

Wstęp wolny. Przed niektórymi wydarzeniami będą rozdawane bezpłatne wejściówki.

Cały program na spoiwakultury.eu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji