Artykuły

Szwalnia podsumowuje sezon 2017/2018

Mijający sezon był dla nas wyjątkowy pod wieloma względami - łódzki Teatr Szwalnia o mijającym sezonie.

Sezon rozpoczęliśmy z ludowym przytupem. Na naszej scenie wystąpiły kapele Maliszów, Tadirindum i Napięcie na zaproszenie Fundacji Po Staremu. Odbyły się również warsztaty kujawiaków z Po Staremu i kapelą Kożuch, która podczas koncertu promowała swoją najnowszą płytę "Idzie Burza".

23 września zainaugurowaliśmy przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-ficiton i verbatim szwalnia.DOK2. W ramach przeglądu odbyło się siedem wydarzeń: "Dźwiękowa Historia Łodzi" (Suavas Levy, muzycy i podopieczni Fundacji "Szansa dla Niewidomych"), "Śliczna jesteś Laleczko" (Aleksandra Kubiak), "Brudło z Wąchabna" (Weronika Fibich/ Alicja Brudło), "Jilbaz moh" (Michał Stankiewicz), "Wolny Kurdystan" (Marcin Brzozowski/ Kacper Majewski), "Wieczór Tischnerowski" (Marcin Brzozowski) oraz tygodniowe warsztaty teatru dokumentalnego zakończone otwartym pokazem (kolektyw twórczy B-SIDES). Widzów zaprosiliśmy również na wydarzenia towarzyszące: "Tsunami tendenko" (Katarzyna Skręt) oraz wystawę "Bitwa o Mosul" (Outriders). Przegląd zakończył się 25 listopada wielkim świętowaniem przy góralskiej muzyce i oscypku.

W tym sezonie powróciliśmy również do formuły Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest. Piąta edycja miała formułę konkursu i pokazów mistrzowskich. Swoje monodramy zaprezentowali: Iwona Konecka ("Atrapa i Utopia. Esej teatralny"), Przemysław Wasilkowski ("SAM"), Angelika Olszewska ("O matko z córką"), Albert Pyśk ("Motyl. Publiczna egzekucja z muzyką na żywo"), Paweł Głowaty ("Sen Małego Króla, który nigdy nie był księciem"), Maciej Kowalczyk ("Schron"), Marta Grygier ("Kamica79") i Kamila Banasiak ("Wanda Wasilewska"). Do pokazów mistrzowskich zaprosiliśmy: Jacka Zawadzkiego ("Moskwa-Pietuszki" - na scenie od ponad 20 lat!), Agnieszkę Przepiórską ("Tato nie wraca") oraz Annę Nowicką ("Raw Light"). Grand Prix otrzymał Przemysław Wasilkowski, a dwie równorzędne nagrody powędrowały do Marty Grygier i Kamili Banasiak. W ramach festiwalu odbyły się również trzy otwarte warsztaty, które poprowadzili: Marcin Brzozowski, Anna Nowicka i Joanna Gogulska.

19 listopada Poleski Ośrodek Sztuki zainaugurował projekt Najmniejszy Teatr Świata. Kilkunastominutowe spektakle skierowane do najmłodszej publiczności zaprezentowali Ewa Łukasiewicz, Anna Ciszowska i Przemysław Jaszczak.

Mieliśmy również swój udział w Ogólnopolskiej Konferencji Kultury poświęconej tematowi teatru. Marcin Brzozowski opowiadał o działalności Teatru Szwalnia podczas panelu poświęconego teatrom niepublicznym.

W ramach projektów edukacyjnych udostępniliśmy przestrzeń na działania Teatralnego Squatu Anny Ciszowskiej, spotkania śpiewacze Fundacji Po Staremu i zajęcia teatralne dla osób niepełnosprawnych ruchowo "Szkoła Teatralna 2017". Przez pięć tygodni realizowaliśmy warsztaty interdyscyplinarne dla młodzieży z autyzmem i Zespołem Aspergera.

Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zostały uhonorowane Stypendium artystycznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patrycja Terciak pracowała nad publikacją mającą przysłużyć się twórczej pracy projektowej w małych ośrodkach kultury w 16. polskich województwach. Katarzyna Skręt zaprosiła do współpracy Ewę Łukasiewicz i przez pierwszy tydzień grudnia pracowały wspólnie w przestrzeni dawnej Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych nad performansem site-specific "Emalia to tylko szkło". Działanie odbyło się w dniach 9-10 grudnia i zebrało ok. 200 odbiorców. Performans powstał dzięki historiom mieszkańców Olkusza, które przez pół roku zbierała Katarzyna Skręt.

Rok 2018 tradycyjnie rozpoczęliśmy Pogotowiem Kolędnicznym, poprzedzony warsztatem kolęd "Pójdziemy bracia w drogę z wieczora".

W pierwszych dniach marca ugościliśmy kijowski Teatr Pralnia w ramach projektu "Szwalnia-Kijów-Łódź". Młodzi aktorzy zaprezentowali dwa spektakle i koncert: "Jesteśmy" w reż. Marcina Brzozowskiego, "TseSho" w reż. Wlada Troickiego oraz koncert (nie tylko) pieśni ukraińskich. Zaskoczyli widzów współczesną aranżacją pieśni ludowych, ale również niecodziennym odczytaniem współczesnych utworów popularnych.

10 marca Łukasz z Bałut zaprosił na Smutny Benefis poświęcony filmow "Opowieść o smutku" i "Opowieść o smutku. EXwzwODUS", podczas którego zaprezentował również fragmenty powstającego dokumentu o najważniejszej kobiecie w jego życiu - Babci Jasi.

11 marca, w 7. rocznicę wielkiego trzęsienia ziemi w regionie Tohoku (Japonia), odbyły się pokazy instalacji performatywnej "Tsunami tendenko" Katarzyny Skręt. Działanie porusza temat potrójnej tragedii, która dotknęła Japonię w marcu 2011 roku - trzęsienie ziemi, tsunami i wybuch w elektrowni atomowej w Fukushimie.

W ramach Dotknij Teatru 2018 przygotowaliśmy projekt z zakresu edukacji kulturowej. Ewa Łukasiewicz, Patrycja Terciak i Katarzyna Skręt zaprosiły młodzież w wieku 13-16 lat do udziału w warsztacie/ spektaklu uczestniczącym "Masz w sobie kawałek mojego serca". Działanie zostało zainspirowane picture bookiem "Obie" Justyny Bargielskiej i Iwony Chmielewskiej i porusza temat kolistej relacji dziecko-matka. W spektaklu używane są techniki Sensoplastyki i relaksacyjne (m.in. otona maki - japońska metoda zawijania ciała w oddychający materiał). Muzykę na żywo wykonywał Piotr Matula. Warsztat został powtórzony i skierowany do grupy dorosłych podczas Dotknij Teatru na BIS.

Wydarzeniem towarzyszącym Dotknij Teatru była akcja teatralna "Kalejdoskop wspomnień" wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz. Kilkumiesięczne spotkania z grupą seniorów w Poleskim Ośrodku Sztuki - filia Karolew zaowocowały działaniem poruszającym zarówno temat dzieciństwa, jak i bycia osobą starszą tu i teraz. W akcji wzięli udział: Maria Wałęska-Siempińska, Danuta Stańczyk i Bolesław Dąbrowski.

W trakcie weekendu majowego Marcin Brzozowski i studenci Łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentowali spektakl inspirowany "Techniką punktu świetlnego" Philipa Dimitri Galasa na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ClassFest w Kiszyniowie (Mołdawia), gdzie otrzymali jedną z trzech równorzędnych nagród. Natomiast żeńska część zespołu Szwalni (Antonina Brzozowska, Ewa Łukasiewicz, Katarzyna Skręt i Patrycja Terciak) spędzała wolny czas nad polskim morzem i w nieczynnym Ośrodku Kolonijno-Wypoczynkowym Prokuratury RP w Pogorzelicy przygotowały wystawę/ interwencję artystyczną "Odkryj Wybrzeże Bałtyku", w której wykorzystały znalezione przedmioty (w tym porzucone materiały archiwalne).

W ramach finału Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Filharmonia Łódzka) zaprezentowaliśmy spektakl dla dzieci "Dom duszy" wg koncepcji i w realizacji Ewy Łukasiewicz i Iwony Dróżdż-Rybińskiej.

"Wolny Kurdystan" Marcina Brzozowskiego/ Kacpra Majewskiego został zaprezentowany w ramach Sceny Równoległej Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie.

W tym sezonie graliśmy spektakle repertuarowe ("Wolny Kurdystan, "Łysa śpiewaczka", "Wieczór Tischnerowski", "Dom duszy"), ale również stworzyliśmy miejsce dla wspaniałych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Jan Peszek, który zaprezentował legendarny i kultowy "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera. Ugościliśmy również Akademię Muzyczną w Łodzi, POS - filia Karolew, który zaprezentował premierę "Starość jest. Piękna" oraz Instytut Rusycystyki UŁ ze spektaklem "Wspólna przestrzeń" w reż. Pauliny Sikory-Krizhevskiej.

Patrycja Terciak w ramach programu Kultugranty Łódzkiego Centrum Wydarzeń, otrzymała dofinansowanie na zdarzenie (o roboczym tytule) "Włókiennicza mówi". To projekt tożsamościowy poświęcony osobom przesiedlonym z ul. Włókienniczej w ramach programu rewitalizacji. Dzięki wsparciu Stowarzyszenia Topografie historie mówione zasilą Miastograf - Cyfrowe Archiwum Łodzian. Ponadto spacerem performatywnym przez Włókienniczą wprowadzimy widzów w kolejną edycję przeglądu szwalnia.DOK, która rozpocznie się 22 września 2018 roku.

24 czerwca w Teatrze Śląskim w Katowicach odbył się Finał Szkoły Pisania Sztuk prowadzonej przed dramatopisarza i dramaturga Artura Pałygę. Po rocznej pracy powstało osiem tekstów, które zostały przeczytane przez aktorów Teatru Śląskiego. Wśród nich znalazł się dramat "Pareidolia" autorstwa Katarzyny Skręt.

Sezon 2017/2018 był dla Teatru Szwalnia wyjątkowo udany, ale to nie oznacza, że wakacje spędzimy bezproduktywnie. Już trwają przygotowania do trzeciej edycji szwalnia.DOK oraz VI MONOfestu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji