Artykuły

Wrocław. Prof. Degler odbierze dziś nagrodę Odry

Znakomity wrocławski uczony Janusz Degler [na zdjęciu] odbierze dziś, 24 maja nagrodę "Odry". To kolejne wydarzenie związane z obchodami 45. rocznicy istnienia miesięcznika.

Prof. Degler dołączył do grona blisko 50 dotychczasowych laureatów przyznawanej od 1961 roku nagrody. Do tej pory znaleźli się w nim m.in. nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, Ludwik Flaszen, tłumacz literatury polskiej Karl Dedecius oraz, jedyny plastyk w tym gronie, malarz Eugeniusz Geppert.

- To dla mnie ogromny honor znaleźć się na tej liście wspaniałych postaci polskiej kultury i polskiej nauki. To najwyższe wyróżnienie, jakie mnie w życiu spotkało - wyznaje tegoroczny laureat.

Wrocławskiego naukowca wyróżniono za olbrzymi dorobek edytorski, a zwłaszcza za opracowanie krytycznych wydań dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Prof. Janusz Degler uchodzi za najwybitniejszego znawcę twórczości "wariata z Krupówek", jest przywódcą nieformalnej międzynarodówki witkacowskiej. W jej skład wchodzą badacze i miłośnicy Witkaca z całego świata.

Redakcja "Odry" zwróciła uwagę na jego najnowsze osiągnięcie - opracowanie I tomu witkacowskich "Listów do żony".

Myli się jednak ten, kto uważa, że wrocławski badacz nie widzi świata poza dokonaniami autora "Szewców". W laudacji opublikowanej w rocznicowej "Odrze" dr Ireneusz Guszpit, dawny student, wieloletni przyjaciel i współpracownik laureata, ujawnia, że ulubionym pisarzem Deglera jest Marcel Proust, a wizją szczęścia laureata jest możliwość przeczytania jednym tchem, po raz trzeci zresztą, wszystkich siedmiu tomów "W poszukiwaniu straconego czasu". Dr Guszpit dużo uwagi poświęcił teatralnej pasji wrocławskiego naukowca, jego rozlicznym zajęciom z nią związanym. Wspomniał także o Deglerze-ogrodniku, specjalizującym się w uprawie poziomek.

Początek uroczystości w Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego dzisiaj o godz. 16. Podczas spotkania wystąpią aktorzy kaliskiego Teatru im. Bogusławskiego. Pokażą spektakl "Das Kuchendrama" na podstawie "Matki" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji