Artykuły

Wałbrzych. Podstawny i Zaleski odchodzą, wraca Majewski

Maciej Podstawny, dyrektor artystyczny i Łukasz Zaleski, kierownik literacki, odchodzą z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego. Trzy sezony ich pracy tutaj to 19 premier, debiuty reżyserskie i aktorskie, nagrody przywiezione z prestiżowych festiwali, nowatorskie pomysły, których inne ośrodki nam zazdroszczą.

- Chciałabym podziękować bardzo serdecznie Maciejowi i Łukaszowi, których drogi z nami troszkę się rozchodzą. Od września będą z nami współpracować już jako gościnni realizatorzy. Mam nadzieję, że ja, pani Dorota Kowalkowska i cały zespół rozpoczniemy nowy etap pracy pod kierunkiem Sebastiana Majewskiego, który po 6 latach wraca do Wałbrzycha - mówi Danuta Marosz, dyrektor naczelna Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Za kadencji Podstawnego w "Szaniawskim" powstały tak ważne i nagradzane spektakle jak: "Zapolska Superstar" reż. A. Groszyńska, "Cynkowi chłopcy" reż. J. Skrzywanek, "Schubert" reż. M. Szpecht, "Tutaj jest wszystko" reż. M. Miklasz. - To, co wydarza się w wałbrzyskim teatrze od kilkunastu lat, jest ewenementem na skalę polską i europejską, czyli teatr artystyczny, poszukujący, istniejący daleko od Warszawy, Krakowa, Poznania. Teatr dla młodych twórców, uznany w Polsce i Europie, odwiedzany przez gości z całej Polski i zagranicy oraz istniejący w mieście - wylicza Maciej Podstawny. Dyrektor artystyczny podkreślił absolutne zaangażowanie i profesjonalizm całego zespołu przy stosunkowo nie najwyższych środkach finansowych, jakie są przeznaczone na produkcję przedstawień.

Podczas tych trzech sezonów udało się stworzyć z edukacji teatralnej wizytówkę Wałbrzycha. - Kiedy tu przychodziliśmy, jednym ze wstępnych postanowień było to, że oprócz dotychczasowej relacji artystycznej kierownika literackiego i dyrektora artystycznego pojawi się pedagog teatru. To rozwiązanie bardzo nowoczesne, a w skali Polski wręcz nowatorskie - dodaje. W programie teatru znalazły się tak bezprecedensowe wydarzenia jak Teatralna (de) konstrukcja, która przekształciła się w TLeN, dwie edycje Poruszyciełi, a także Dni Dramaturgii, Dni Młodego Teatru i szereg czytań reportaży, literatury dla dzieci, poezji.

***

zdjęcia z konferencji podsumowującej sezony Teatru Dramatycznego pod dyrekcją artystyczną Macieja Podstawnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji