Artykuły

Koszalin. Rusza XXXVII Festiwal Młodzi i Film

Ponad sto projekcji, kilka dni z Markiem Koterskim, na scenie Łona. Taki będzie festiwal Młodzi i Film w Koszalinie. Klub festiwalowy wraca w tym roku do Teatru Variete Muza, gdzie odbędą się m.in. spotkania ze słynnego już cyklu Macieja Buchwalda "Zawód: aktor".

Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiutanckie projekty. Pierwsza edycja odbyła się w 1973 roku. Od tego czasu Koszalin stał się miejscem, w którym swoje filmy po raz pierwszy z festiwalową publicznością konfrontowali m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona czy Dariusz Gajewski.

PONAD STO DEBIUTÓW

Tegoroczna, 37. edycja festiwalu Młodzi i Film rozpocznie się 18 czerwca i potrwa sześć dni.

Pokazy wyselekcjonowanych filmów odbędą się w ramach dwóch konkursów: Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Do pierwszej kategorii nadesłano w tym roku 19 filmów, spośród których 11 powalczy o najważniejszą statuetkę: Wielkiego Jantaru. Dwa spośród nich w Koszalinie będą miały swoje światowe premiery. Do drugiego konkursu zgłoszono 206 filmów, z czego 32 to animacje, 57 to dokumenty i aż 117 - fabuły. O nagrody powalczą 52 filmy.

- Warto być przez tydzień w Koszalinie, w tym mieście, które w czerwcu każdego roku staje się stolicą młodego polskiego kina. Pamiętajcie: to tutaj wszystko się zaczyna! Szczerość płynąca z ekranu i szczerość za szczerość płynąca z widowni. Nie ma lepszej recepty na to, aby nasze filmy nie utraciły swojego powabu i swojej młodości - zachęca Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu Młodzi i Film.

Na czele kapituły wybierającej zwycięzców stanie laureat Wielkiego Jantaru - Xawery Żuławski. Wraz z nim najlepsze debiuty wybiorą: operatorka Weronika Bilska, reżyser Bartosz M. Kowalski, pisarka Grażyna Plebanek oraz aktor Wojciech Pszoniak.

Zaś Jantary w konkursie krótkometrażowym wręczy jury pod przewodnictwem reżyserki Anny Jadowskiej. Wraz z nią o tym, do kogo trafią statuetki, zadecydują pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak, producent animacji Wojciech Leszczyński oraz reżyserki, które w poprzednich edycjach zostały nagrodzone podczas festiwalu Młodzi i Film - Marta Prus i Aleksandra Terpińska.

NIE TYLKO KONKURS

Oprócz pokazów konkursowych odbędą się seanse debiutów zagranicznych, debiutów dokumentalnych i pokazy specjalne. Filmem otwarcia, który uczestnicy imprezy zobaczą w piątek w kinie Kryterium, będzie "Cicha noc" Piotra Domalewskiego - laureata Orłów i Złotych Lwów.

- Festiwal to nie tylko filmy i nagrody. Wysyconym doznaniami z sal kinowych polecam spotkania ze znanymi aktorami w cyklu "Zawód: aktor" czy fantastyczne koncerty - mówi Paweł Strojek, dyrektor festiwalu Młodzi i Film.

Mocnym punktem programu jest retrospektywa Marka Koterskiego. Reżyser, gość specjalny festiwalu, osobiście wybrał pięć swoich filmów, które zostaną zaprezentowane koszalińskiej publiczności.

Wśród nich debiut Koterskiego - "Dom wariatów", za który w 1985 roku podczas festiwalu Młodzi i Film otrzymał m.in. nagrodę za debiut reżyserski oraz nagrodę dziennikarzy. Po projekcji filmu "Baby są jakieś inne" w sobotę (23 czerwca) reżyser spotka się z koszalińską publicznością.

Znakiem firmowym festiwalu Młodzi i Film są również spotkania ekip filmowych z publicznością podczas dyskusji "Szczerość za szczerość". W tym roku spotkania poprowadzą krytycy filmowi: Anna Serdiukow, Max Cegielski i Adam Kruk.

Wśród wydarzeń branżowych będzie spotkanie z dyrektorem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosławem Śmigulskim oraz kierownikiem Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych Małgorzatą Szczepkowską-Kalembą czy panel dyskusyjny o możliwościach telewizyjnych dla młodych twórców.

- Przedstawię propozycje i pomysły na to, jak coraz bardziej otwierać PISF i polską kinematografię na kino ludzi młodych, na ich pomysły realizatorskie i produkcyjne, na świeżość ich spojrzenia - zdradza Radosław Śmigulski, dyrektor PISF.

Jak co roku na plaży w Mielnie odbędą się także warsztaty operatorskie prowadzone przez jednego z najlepszych polskich operatorów filmowych - Arkadiusza Tomiaka.

NIE TYLKO FILM

W trakcie festiwalu będzie można zobaczyć dwie wystawy: w kinie Alternatywa prace autorki tegorocznego plakatu festiwalu Gosi Herby, a w Galerii Bałtyckiej - fotografie reżyserów filmów z Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych autorstwa czwórki studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Klub festiwalowy wraca w tym roku do Teatru Variete Muza, gdzie odbędą się spotkania ze słynnego już cyklu Macieja Buchwalda "Zawód: aktor" oraz koncerty. Wystąpią: The Fruitcakes, Łona i Weber wraz z zespołem The Pimps oraz Hańba!

Z kolei Maciej Buchwald nieformalnie i nieprzewidywalnie porozmawia z Jowitą Budnik, Dawidem Ogrodnikiem, Aleksandrą Domańską i Szymonem Piotrem Warszawskim oraz Michałem Żurawskim.

Wstęp na seanse i imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Pokazy filmowe będą odbywać się w kinach Kryterium oraz Alternatywa.

Więcej: www.mlodziifilm.pl oraz na profilu Młodzi i Film na Facebooku i Instagramie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji