Artykuły

Chorzów. Prapremiera musicalu "Stańczyk" w Teatrze Rozrywki

Prapremiera spektaklu "Stańczyk. Musical (historia być może aktualna)" Jana Czaplińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak odbędzie się 13 czerwca w Teatrze Rozrywki w Chorzowie (Śląskie).

- Z Janem Czaplińskim współpracowaliśmy wcześniej przy "Księgach Jakubowych". I pozostało nam uczucie niedosytu jeśli chodzi o temat Rzeczypospolitej Obojga Narodów - powiedziała PAP Ewelina Marciniak. - Stańczyk wziął się z fascynacji postacią klauna, błazna, a forma musicalu stąd, że chcielibyśmy czymś zaskoczyć publiczność - dodała.

- Konwencją musicalu pytamy o funkcję rozrywki i artystów rozrywkowych - czy przez taką formę możemy coś więcej opowiedzieć, czy możemy przez nią zadać ważne pytania - wyjaśniła Marciniak.

Stańczyk był błaznem na dworach Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego i Zygmunta II Augusta, znanym z ostrego języka. W świadomości Polaków zapisał się jako patriota,zatroskany o losy kraju. Zagra go niewidomy aktor Grzegorz Dowgiałło.

- Grzegorz jest wspaniałym artystą. Nie będziemy w spektaklu uwypuklać jego niepełnosprawności - powiedziała reżyser.

Za kompozycje piosenek odpowiadają Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, za muzykę ilustracyjną - Wojciech Urbański, za choreografię - Agnieszka Kryst, a za scenografię - Piotr Choromański. Oprócz Grzegorza Dowgiałło wystąpią również: Artur Święs jako Zygmunt Stary, Alona Szostak jako Bona Sforza, Hubert Waljewski jako Zygmunt August, Mirosława Żak jako Elżbieta Habsburżanka i Dominika Guzek jako Barbara Radziwiłłówna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji