Artykuły

Poznań. Pierwszy Festiwal Bajek od piątku

Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta, zainauguruje w piątek pierwszy w Poznaniu "Festiwal Bajek". W trakcie czterodniowego wydarzenia odbywać się będą spektakle, koncerty, a także warsztaty z tworzenia bajkowych postaci i wspólne czytanie.

Festiwal organizowany jest przez Teatr Cortique we współpracy z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu oraz poznańskim Teatrem Animacji. W ramach wydarzenia wystawionych zostanie sześć spektakli: "Tropem Białej Sowy", oraz premierowy "Naturalion dookoła Świata" Teatru Cortique, "Opowieści z Niepamięci" Teatru Animacji, "Kto się boi wysokiego C" oraz "Bajka baletowo" Teatru Wielkiego, a także "Bajka o szczęściu" grupy TeatRyle. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą także poza teatralnymi salami i wkroczą w przestrzeń miejską.

Festiwal zainauguruje w piątek, 15 czerwca, Parada Bajkowych Postaci, która przejdzie ulicami miasta przy dźwiękach orkiestry. Na program festiwalu złożą się spektakle teatralne, koncerty, spotkania muzyczne, warsztaty z tworzenia własnych lalek i bajkowych postaci, a także warsztaty dla seniorów, na których będą mogli się nauczyć czytania bajek w taki sposób, by "tworzyć niezapomniane światy".

- Większość wydarzeń odbywać będzie się na młodej, bo powstałej zaledwie rok temu scenie Teatru Cortique. Koncert symfoniczny z przebojami od Tuwima do Disney'a w towarzystwie akrobatycznych popisów, Anna Seniuk czytająca +Calineczkę+, nowa premiera Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź z animowanymi, ludzkiego wzrostu zwierzętami to tylko niektóre z festiwalowych propozycji - powiedział współtwórca festiwalu, kompozytor Gabriel Kaczmarek.

Jak mówił, pomysł stworzenia takiego festiwalu zrodził się z obserwacji dzisiejszej rzeczywistości. - Mam przed oczami taki obrazek: niedzielne popołudnie, rodzina przy stole, dzieci z nosami w komórkach, rodzice w laptopach, a dziadkowie oglądają telewizję. Niby razem, a każdy w swoim małym zamkniętym świecie. Cóż zatem zrobić, żeby odmienić tę sytuację? Stworzyć dla wszystkich możliwość wspólnego przeżywania jakiejś historii, a chyba nie ma bardziej uniwersalnych opowieści niż te bajkowe - wskazał.

Mottem pierwszego w Poznaniu "Festiwalu Bajek" będzie hasło: Bajka łączy pokolenia. Wydarzenie - jak mówił Kaczmarek - wbrew pozorom, nie jest skierowane wyłącznie do dzieci. Jak tłumaczył, bajki mają wpływ na życie ludzi przez cały czas i towarzyszą każdemu człowiekowi. Jak wskazał, kiedy dzieci pozornie wyrastają już z fascynacji bajkowymi światami, do bajek wracają później, już jako dorosłe osoby - czytając je swoim dzieciom, czy wnukom.

- Realizując 5 lat temu z Anną Niedźwiedź "Alicję w Krainie Czarów" w Teatrze Wielkim byliśmy zaskoczeni intensywnością rozmów dzieci z rodzicami i dziadkami o tym, co zobaczyli. Co było przyczyną? Niezależnie od wieku, gdy zobaczymy śpiewaczkę zwisającą w szpagacie 5 metrów nad ziemią, każdy z nas czuje dreszczyk emocji, który później prowadzi do dalszej dyskusji o treści spektaklu i wymiany poglądów. Jesteśmy przekonani, że w odpowiedniej formie bajki staną się przestrzenią dialogu dla wszystkich pokoleń i z tego założenia wychodziliśmy, tworząc program festiwalu - podkreślił.

"Festiwal Bajek" potrwa w Poznaniu do 18 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji