Artykuły

Alicja oczarowała tysiące widzów

Kielecki Teatr Tańca prezentacją swojego najpopularniejszego widowiska - "Alicja w Krainie Czarów" - w amfiteatrze na Kadzielni zachwycił widzów świętujących Dzień Dziecka. Było magicznie, bajkowo i kolorowo - pisze Agata Kowalczyk w Echu Dnia.

1 czerwca na zaproszenie Kieleckiego Teatru Tańca odpowiedziało ponad 5500 osób. Artyści tańczyli więc przed wypełnioną po brzegi widownią.

To był wieczór pełen magii, barw, bajkowych postaci, kolorowych świateł - elementów, które już od bram amfiteatru zapraszały na widowisko taneczne roku - "Alicję w Krainie Czarów", w interpretacji tanecznej autorstwa Elżbiety i Grzegorza Pańtaków.

- Bardzo się cieszę, że właśnie Alicja stała się częścią kampanii promującej projekt "Kielce - Raj dla dzieci" oraz że mogliśmy promować Kielce i nasz wyjątkowy w skali europejskiej amfiteatr. Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale też nieopisana przyjemność zatańczyć przed takim audytorium. Sami jesteśmy zachwyceni efektem - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Artyści Kieleckiego Teatru Tańca musieli się zmierzyć z zupełnie z inną scenerią niż do tej pory, otwartą sceną największego polskiego amfiteatru. Nie było to łatwe zadanie i wymagało opracowania nowego systemu scenografii, dopasowanej do otwartej przestrzeni.

- Ponadto dla uatrakcyjnienia wprowadziliśmy wiele nowych elementów, które miały sprawić, że będzie bajkowo i wesoło - tak jak powinno być w Dzień Dziecka - dodaje Grzegorz Pańtak, zastępca dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca. - W efekcie widzowie zgromadzeni w amfiteatrze mogli zobaczyć nowy format spektaklu, w którym wystąpili akrobaci na batutach, szczudlarze, kulturyści z płonącymi pochodniami, dodatkowo motyle i stonogi. Staraliśmy się bardzo, aby również ci, którzy już byli na spektaklu wystawianym na innej scenie, zobaczyli, że poradzimy sobie w nowym otoczeniu.

- To było wspaniałe uczucie tańczyć przed tak ogromną publicznością - mówi Aleksander Staniszewski, który w spektaklu wcielił się w rolę królika.

W widowisku wystąpiło prawie 100 artystów, dla których przygotowano około 500 kostiumów. Tancerze wprowadzili widzów do zaczarowanego świata Alicji i jej przygód, opowiedzianego tańcem i przepięknym kolażem muzycznym w tle. Dzieciom najbardziej podobała się rosnąca i malejąca wobec napotykanych problemów główna bohaterka - Alicja oraz królik, motyle i przepiękna scenografia.

Wzorem disneyowskich produkcji, Kielecki Teatr Tańca zdecydował się skomponować piosenkę "Alicjo tańcz", promującą w skali ogólnopolskiej to bajkowe widowisko. Utwór wykonała oraz skomponowała do niego muzykę kielczanka Katarzyna Lisowska, współpracująca z Andrzejem Piasecznym Piaskiem. Autorem tekstu jest Grzegorz Pańtak. Piosenka na koniec spektaklu porwała całą widownię.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca z satysfakcją mówi: - Czujemy się spełnieni. Byliśmy wzruszeni, że spektakl wywołał takie emocje i złączył pokolenia. Mamy ambicję na więcej. W 2020 roku z okazji Święta Kielc chcielibyśmy wystawić operę "Turandot", która będzie, bardziej niż tradycyjnie, rozbudowana o partie taneczne.

"Alicję w Krainie Czarów" obejrzało już prawie 30 tysięcy widzów. Spektakl cieszył się dużą popularnością, jednak dopiero l czerwca został on zaprezentowany tak dużej publiczności. Miasto Kielce uznało tę produkcję za wyjątkową. Oceniając wysoko jej wartość estetyczną, przygotowano ogólnopolską kampanię promocyjną gazetową, radiową i internetową. Nawiązano współpracę z blogerami, yotuberami i influencerami, którzy przez swoje kanały promowali spektakl. Przeprowadzono mnóstwo akcji promocyjnych i konkursów.

- Cieszę się z frekwencji, ale największą nagrodą była w tym dniu radość dzieci, która się udzielała również nam, dorosłym - mówi Katarzyna Rabiej z Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta w ratuszu.

W ramach rozwijania misji mającej na celu integrację społeczną poprzez dostępność osób niepełnosprawnych do wydarzeń kulturalnych i sportowych organizatorzy nawiązali współpracę z Fundacją DOGadanka, która przygotowała akcje i zbiórkę pieniędzy na zakup biletów dla podopiecznych fundacji. Dzięki darczyńcom, działaniom przeprowadzonym przez pracowników Geoparku i otwartości autorów spektaklu 125 osób - niepełnosprawnych i ich opiekunów miało możliwość przenieść się "na drugą stronę lustra". - To było wspaniałe wydarzenie. Niektórzy nasi podopieczni po raz pierwszy mogli wziąć udział w tak wspaniałym widowisku. Byłam wzruszona, obserwując ich radość i reakcje opiekunów. Ukłony w stronę organizatorów, którzy zapewnili nam komfortowe miejsca, piękne wrażenia oraz wspierali naszą obecność w amfiteatrze - dodaje Magdalena Pawlik-Paciorek z Fundacji DOGadanka.

Na spektakl zaproszono wychowanków z Domu Dziecka w Nagłowicach oraz Dobrej Chaty z Kielc, którzy radośnie reagowali podczas pełnego magii widowiska. Na wydarzeniu pojawili się również wolontariusze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy w ramach prowadzonej akcji charytatywnej przeprowadzili zbiórkę "Kielce dla Syrii". Na widowni znalazły się również rodziny korzystające z samorządowego programu dla rodzin wielodzietnych z Kielc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji