Artykuły

Katowice. Po premierze "Himalajów" w Teatrze Śląskim

Owacją na stojąco przyjęła w środę publiczność premierę spektaklu "Himalaje" w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Głównym bohaterem jest najsłynniejszy polski alpinista, urodzony w Katowicach, Jerzy Kukuczka.

Spektakl jest spojrzeniem na jego życie z perspektywy ostatnich jego chwil - himalaista zginął odpadając ze ściany Lhotse po pęknięciu liny. Akcję umieszczono na Balu Mistrzów Sportu; w balowych strojach, w somnabulicznym tańcu pojawiają się na nim inni słynni himalaiści, jak największy rywal Kukuczki Reinhold Messner, czy Wanda Rutkiewicz.

- Wstrząsający spektakl, pokazuje ludzkie słabości, ale też chęć dążenia do celu. Wybrzmiały te pytania, które sobie wszyscy zadajemy - czy chodzenie w tak niebezpieczne góry jest potrzebne, gdzie jest ta cienka granica między tym, czy to już za dużo, czy jeszcze za mało - powiedział PAP prezydent Katowic Marcin Krupa.

Spektakl powstał na kanwie książki "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" autorstwa śląskich dziennikarzy Dariusza Kortki i Marcina Pietraszewskiego, ale nie jest jej adaptacją. Scenariusz przedstawienia napisali we współpracy z dramaturgiem Arturem Pałygą.

- Artyści zrobili z tego uniwersalną historię, która nie jest osadzona w czasie, może się dziać w każdym momencie. To uniwersalna historia o śmierci, o poświęceniu, o samotności, o tym, że wszystko ma swoją cenę i gdzie jest granica tego poświecenia - o tym to jest i oni to zrobili genialnie - powiedział Kortko.

Widzowie zwracali uwagę na nowoczesną scenografię i nieoczywiste kostiumy autorstwa Katarzyny Borkowskiej. Wizualizacje - widocznej w tle - twarzy Kukuczki - przywoływały skojarzenia ze śniegiem i lodem. Wyrazy uznania przyjmował też autor muzyki - Miuosh, który wykonywał ją na żywo podczas spektaklu.

Jerzego Kukuczkę zagrał Dariusz Chojnacki, jego żonę Celinę - Agnieszka Radzikowska, górę Lhotse - Grażyna Bułka, a Reinholda Messnera - Grzegorz Przybył.

Jerzy Kukuczka urodził się 24 marca 1948 r. w Katowicach. Jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, tj. wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8000 m. Zajęło mu to dziewięć lat. Przed nim był tylko Włoch Reinhold Messner, ale potrzebował na to samo 17 lat. Polak wspinał się zazwyczaj w ekstremalnie ciężkich warunkach - zimą albo nowymi trasami, przy czym siedmiokrotnie w stylu alpejskim.

Żaden inny zdobywca wszystkich ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim dorobkiem. W ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 r.-10 listopada 1986 r.) stanął na szczycie sześciu z 14 takich szczytów.

24 października 1989 r., podczas wspinaczki nową drogą na Lhotse, Kukuczka, którego partnerem był Ryszard Pawłowski, odpadł ze ściany na wysokości ok. 8200 m. Lina nie wytrzymała obciążenia i pękła; Kukuczka spadł w dwukilometrową przepaść i zginął na miejscu. Po odnalezieniu ciała pochowano je w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku.

Kukuczka urodził się, mieszkał i pracował w Katowicach, należał do miejscowego Harcerskiego Klubu Taternickiego i Klubu Wysokogórskiego. Jego imię nosi jedno z katowickich osiedli i Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Powstanie spektaklu wsparło finansowo miasto Katowice.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji