Artykuły

Kraj. 7 premier teatralnych

To będzie miesiąc teatralnych powrotów. Krzysztof Warlikowski wraca do twórczości Hanocha Lewina, Maja Kleczewska do Szekspira, Jerzy Radziwiłowicz do "Ślubu" Gombrowicza, a litewski reżyser Eimuntas Nekrośius do Teatru Narodowego.

Oto 7 ważnych premier, na które wybieramy się w czerwcu.

"Święto Winklerida. Rewia Narodowa", Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Po napisaną w 1944 roku polityczną satyrę Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego sięgają Marcin Cecko (adaptacja) i Marcin Liber (reżyseria). Odwołując się do legendarnej inscenizacji Kazimierza Dejmka z 1956 roku, która stalą się sztandarowym dziełem polskiego odwilżowego Października, przygotowują - jak zapowiada tytuł - "Rewię Narodową". Premiera 8 czerwca.

***

"Wyjeżdżamy", Nowy Teatr, Warszawa

Krzysztof Warlikowski po 12 latach od premiery "Kruma" wraca do twórczości Hanocha Levina. Zajął się sztuką "Pakujemy manatki" (w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka), uzupełniając ją, wspólnie z dramaturgiem Piotrem Gruszczyńskim, fragmentami innych tekstów izraelskiego autora. W obsadzie m.in.: Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kolak, Monika Niemczyk, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak oraz Jacek Poniedziałek. Premiera 14 czerwca.

***

"Ślub", Teatr Narodowy, Warszawa [na zdjęciu]

Eimuntas Nekrośius - uznany litewski reżyser wraca do Teatru Narodowego. Dwa lata temu wystawił tu Mickiewiczowskie "Dziady", tym razem mierzy się z jednym z najważniejszych polskich dramatów XX wieku - "Ślubem" Witolda Gombrowicza. W roli Ojca wystąpi Jerzy Radziwiłowicz, który grał Henryka w wybitnej inscenizacji "Ślubu" Jerzego Jarockiego ze Starego Teatru w Krakowie. Wpodwójnej roli -Matki i Mani - zobaczymy Danutę Stenkę. Pijaka zagra Grzegorz Małecki, a Henryka - Mateusz Rusin. Premiera 15 czerwca.

***

"Jak wam się podoba", Teatr im. Żeromskiego, Kielce

Co wam się dziś podoba? Przed czym uciekacie do Lasu Ardeńskiego? Za kogo się przebieracie? Jakie zakładacie maski? W co gracie? Jak chcecie być uwodzeni? Czym się zachwycacie? To pytania, które chcą zadać w nowym spektaklu Maja Kleczewska (reżyseria) i Łukasz Chotkowski (dramaturgia). To kolejny Szekspir w repertuarze Mai Kleczewskiej, która wystawiała "Makbeta", "Sen nocy letniej" i "Burzę", a na przyszły sezon planuje "Hamleta". Wystąpią m.in. Marta Ścisłowicz, Dawid Żłobiński, Kamil Studnicki, Magdalena Grąziowska. Premiera 16 czerwca.

***

"1984", Teatr Powszechny, Warszawa

Barbara Wysocka czyta z dzisiejszej perspektywy "Rok 1984", dystopijną powieść George'a Orwella napisaną w 1948 roku. Co z anty-utopii stworzonej w ubiegłym wieku przeraża nas dziś najbardziej? Twórcy zapowiadają "To, co jest niezmienne i fascynujące (było w 1948, było w 1984, jest w 2018 i będzie w 2081 r.), to coś w człowieku, w naszych głowach, w naszym codziennym zachowaniu, co zmusza nas, abyśmy kochali władzę i pożądali właśnie tego, co nad

nami panuje i co poddaje nas kontroli". Wystąpią m.in.: Arkadiusz Brykalski, Klara Bielawka i Ewa Skibińska. Premiera 16 czerwca.

***

"Czarne papugi", Teatr im. Juliusza Słowackiego, Małopolski Ogród Sztuki - Scena MOS, Kraków

Surrealistyczny i poetycki tekst chilijskiego pisarza Alejandro Moreno Jashesa w interpretacji laureata tegorocznego Paszportu "Polityki" Michała Borczucha. "To będzie queerowy traktat o ciele i mroku" - zapowiada dramaturg Tomasz Śpiewak. Integralną częścią spektaklu ma być film - spotkanie z artystami schizofrenikami, które nagrano na terenie szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie. Tam też kręcone były sceny z aktorami. W obsadzie m.in. Dominika Biernat, Pola Błasik i Monika Niemczyk (wideo). Przedstawienie pokazywane będzie na Scenie MOS - Małopolski Ogród Sztuki. Premiera 16 czerwca.

***

"Mesjasze", Teatr Zagłębia, Sosnowiec/Malta Festiwal Poznań

Inscenizację nagrodzonej Angelusem książki węgierskiego pisarza Gyórgiego Spiró przygotowuje jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia Aneta Groszyńska (autorka m.in. teatralnego hitu "Zapolska Superstar" z Wałbrzycha, kierowniczka artystyczna Teatru Zagłębia). O polskich emigrantach po powstaniu listopadowym, wierzących, że Andrzej Towiański był nowym wcieleniem Chrystusa, a oni jego apostołami. Autorami scenicznego tekstu są Jan Czapliński i Marcin Kącki. Premiera odbędzie się na Malta Festival Poznań - 16 czerwca. Do repertuaru teatru w Sosnowcu przedstawienie wejdzie jesienią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji