Artykuły

Czarne papugi czyli wnętrze

Michał Borczuch jest dziś jednym z najważniejszych reżyserów teatralnych średniego pokolenia. I wciąż potwierdza swój status: dwa razy wygrał festiwal Boska Komedia, jest też laureatem Paszportu "Polityki". Z tym większą nadzieją teatromani wyczekują jego najnowszego spektaklu - "Czarne papugi" według prozy Alejandra Moreno Jashesa - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.

Jak piszą twórcy spektaklu, w "Czarnych papugach" Alejandra Moreno Jashesa oczy głównego bohatera, Carvajala, młodego hiszpańskiego piłkarza Realu Madryt, w momencie ekstazy lub ataku serca odmawiają posłuszeństwa i odwróciwszy się od świata rozpoczynają podróż w głąb ludzkiego ciała. Ale w ciele człowieka nie ma żadnego wewnętrznego światła, panuje ciemność, która dla dwóch gałek ocznych, wbrew logice patrzenia, staje się źródłem kolejnych ekstaz. Ale w istocie przedstawienie Borczucha chce badać, co dzieje się "wewnątrz człowieka". Stąd pomysł, by spektakl biegł dwutorowo.

W pierwszej części widzowie zobaczą... film, nakręcony w nieczynnym skrzydle szpitala w Kobierzynie. We wnętrzach, w których leczono psychiczne zaburzenia, ekipa teatru - wraz z byłymi pacjentami - "eksperymentowała". Zastanawiała się nad statusem schizofreników w społeczeństwie, słowem "wariat" jako określeniem odchylenia od normy, wreszcie tabu, jakim jest choroba psychiczna.

Drugą część spektaklu stanowi adaptacja wspomnianego tekstu. Surrealistyczna opowieść o oczach, które postanowiły "się urwać", zejść z posterunku, by odkryć tajemnice ciała.

Problem w tym, że wewnątrz... panują ciemności. "Rzadko się o tym myśli, bo brzmi dość dziwacznie: ciało jest ciemne w środku. W naszym organizmie nie ma światła" - pisze w swym tekście Alejandro Moreno Jashes.

Za adaptację tekstu odpowiada pracujący z Michałem Borczuchem Tomasz Śpiewak. Jak przyznaje dramaturg, tekst Alejandro Moreno Jashesa jest nowoczesny, "właściwie ateatralny, choć powstał dla teatru".

W spektaklu wystąpią: Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Natalia Strzelecka, Krzysztof Piątkowski, Karol Kubasiewicz, Rafał Szumera, Iwona Budner (gościnnie), Monika Niemczyk (gościnnie), Dominika Biernat (gościnnie).

"Spektakl w teatrze w Krakowie powstaje na skrzyżowaniu tekstu i doświadczenia zbiorowego" - deklarują twórcy spektaklu.

Na koniec przywołajmy słowa reżysera, że "za moje najciekawsze doświadczenia uznaję projekty, w których prywatność - czasem moja, a czasem aktorów - była ważnym materiałem. Najmocniej przeżywam spektakle, w których granica między fikcją a rzeczywistością zostaje zaburzona. Tak zresztą rozumiem specyfikę teatru. Ma on nie tyle opowiadać historię, ile być zdarzeniem odbywającym się na oczach widza". Cóż, czeka nas niezwykłe przeżycie...

Spektakle: 16.17.19.20 czerwca (g. 19)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji