Artykuły

Kielce. Wolny-Hamkało wg Majewskiej w Kubusiu

"Nad rzeką, której nie było" - to ostatnia w tym sezonie artystycznym prapremiera na scenie kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". To sztuka o naszym dzieciństwie, które wspominając, często idealizujemy - powiedziała reżyserka spektaklu Martyna Majewska.

Przedstawienie jest sceniczną adaptacją opowiadania "Nad rzeką, której nie było" Agnieszki Wolny-Hamkało. To intrygująca opowieść o czwórce dzieci bawiących się w okolicy tajemniczej rzeki i wymyślających niesamowite historie, które dla bohaterów sztuki czasem wydają się ważniejsze niż prawdziwe życie.

- To sztuka o naszym dzieciństwie, które wspominając, często idealizujemy. Ta idealizacja była punktem wyjścia do przedstawienia. Nie mogliśmy zrobić spektaklu, który by nam się podobał, gdy byliśmy mali. Musieliśmy znaleźć klucz miedzy tym, co nas wtedy frapowało i fascynowało, jednocześnie przekładając to na język zrozumiały dla dzieci, które zasiądą na widowni - powiedziała PAP Majewska, która ma nadzieję, że przedstawienie przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym widzom.

- To kolejna nasza sztuka, w której staramy się iść, jak my to nazywamy, "drogą Shreka". Chcemy wciągnąć dzieci, zainteresować ich akcją i wydarzeniami, które dzieją się na scenie. Jednocześnie dążymy jednak do tego, aby rodzice siedzący obok swoich pociech nie nudzili się i nie siedzieli w smartfonach. Stąd w naszym przedstawieniu pojawi się m.in. kilka żartów czy humorystycznych opowieści, które mam nadzieję sprawią, że także ludzie dorośli zainteresują się naszymi bohaterami - zaznaczyła reżyserka.

Dyrektor kieleckiego teatru Robert Drobniuch dodał, że "sztuka przedstawiona została z perspektywy dojrzałego człowieka, który nie idealizuje swojego dzieciństwa, tylko stawia trudne pytania". - Czy to dzieciństwo jest pełne słodkości czy jednak czasem goryczy. Twórcom tego przedstawienia przyświecała piękna idea. Ponieważ wyobraźnia i szukanie pozytywnych relacji są lekarstwem i wyjściem z trudnych sytuacji, w których dziecko jest stawiane codziennie. Od wyjścia z domu, pójście do szkoły, przedszkola do relacji i wydarzeń, czy konfliktów domowych - podkreślił Drobniuch.

Reżyserka przedstawienia Martyna Majewska to absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserii teatralnej na PWST we Wrocławiu. Tworzy na pograniczu teatru formy, teatru muzycznego, performance i filmu.

Agnieszka Wolny-Hamkało jest autorką powieści "Zaćmienie", "41 utonięć", Moja córka komunistka", szkiców literackich, książek dla dzieci i sztuk teatralnych. Muzykę do przedstawienia skomponował Dawid Majewski, a za scenografię i kostiumy odpowiada Anna Haudek.

Prapremiera "Nad rzeką, której nie było" na scenie kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w sobotę o godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji