Artykuły

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu przestanie istnieć

- Jesteśmy zaskoczeni tą decyzją, nikt z nas, studentów, nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Jest wiele niewiadomych w tej sytuacji, co sprawia, że martwimy się przede wszystkim o przyszłość wydziału, który jest unikatowy. Tutaj kształci się twórców teatru tańca, nie tylko wykonawców - mówi Paulina Prokopiuk, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, studentka II roku.

Działający od dekady, jedyny w Polsce Wydział Teatru Tańca w Bytomiu zostanie zlikwidowany i przeniesiony w formie specjalizacji do Krakowa. Tak zdecydowały władze tamtejszej Akademii Sztuk Teatralnych, której bytomska szkoła jest filią zamiejscową.

Uchwałę w sprawie likwidacji Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przyjął w ubiegły piątek Senat Akademii Sztuk Teatralnych. Postanowił, że edukacja w zakresie "aktor teatru tańca" będzie prowadzona w Krakowie. I nie będzie to już osobny wydział, lecz specjalizacja na kierunku "aktorstwo".

Jak tłumaczy w oficjalnym zawiadomieniu rektor uczeni Dorota Segda, postanowienie to spowodowane jest "troską o jedność uczelni, o jej bezpieczeństwo finansowe, o jakość kształcenia studentów tej specjalności". Zostało ono podjęte w związku z wprowadzeniem Ustawy 2.0 i wobec konieczności reorganizacji uczelni. Ustawa ta zakłada m.in. uwolnienie potencjału polskiej nauki i podniesienie pozycji krajowych uczelni w różnych rankingach międzynarodowych. "Decyzje te są wynikiem wieloletniej obserwacji przez senat problemów organizacyjnych, finansowych i merytorycznych związanych z posiadaniem przez małą uczelnię wydziału zamiejscowego" - wyjaśnia dalej w piśmie rektor Segda.

Posiedzenie senatu AST odbyło się tydzień temu. Wtedy też podjęto uchwałę o zawieszeniu rekrutacji na studia aktorskie na wydziale w Bytomiu w roku akademickim 2019/20 i na lata następne. W czwartek rektor spotkała się z pracownikami i studentami likwidowanego wydziału. Zapewniła obecnych studentów, że ich edukacja będzie przebiegała spokojnie - w Bytomiu w trybie i według programu studiów.

W tym roku akademickim będzie przeprowadzona ostatnia rekrutacja na studia na bytomskim wydziale. Studia w Krakowie ze specjalnością aktor teatru tańca będą kontynuowane nie wcześniej niż od roku akademickiego 2020/2021.

Wydział istnieje w Bytomiu od 10 lat. Dziekanem jest dr hab. Janusz Skubaczkowski, wcześniej (w latach 2008-2016) był nim dr Jacek Łumiński. Początkowo (od roku akademickiego 2007/2008) studia o specjalności aktor teatru tańca powołane zostały w ramach Wydziału Aktorskiego w Krakowie. Po roku przekształciły się w odrębną jednostkę organizacyjną w Bytomiu. Tym samym na Śląsku od dekady kształcą się kolejne pokolenia aktorów tancerzy. Wydział ma istotny wpływ na regionalną scenę, organizując własne premiery i podejmując indywidualne inicjatywy.

- Jesteśmy zaskoczeni tą decyzją, nikt z nas, studentów, nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Jest wiele niewiadomych w tej sytuacji, co sprawia, że martwimy się przede wszystkim o przyszłość wydziału, który jest unikatowy. Tutaj kształci się twórców teatru tańca, nie tylko wykonawców. Chcemy, by przyszłe roczniki poznawały tę ideę. Jesteśmy po spotkaniu z panią rektor, która uspokoiła, że obecne roczniki dokończą edukację zgodnie z programem, który obowiązuje. Być może jedynie obecny pierwszy rok będzie realizował dyplom już w Krakowie, ale według obecnego programu. Pani rektor mówiła też o problemach organizacyjnych związanych z prowadzeniem wydziału zamiejscowego, m.in. o trudach w kompletowaniu kadry profesorskiej. Warto w całym tym zamieszaniu pamiętać o tym, że wydział działa i jest obecnie prowadzona rekrutacja na rok akademicki 2018/19. Wierzymy, że wszystko zakończy się pozytywnie. We wtorek spotkamy się z wiceprezydent miasta Bytom - mówi nam Paulina Prokopiuk, przewodnicząca Samorządu Studenckiego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, studentka II roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji