Artykuły

Kraków-Bytom. AST już nie chce Wydziału Teatru Tańca

Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, jedyny taki w Polsce, przestaje istnieć - przynajmniej w dotychczasowej formie. Senat Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (AST), która dotąd prowadziła tę jednostkę zamiejscową, tydzień temu zdecydował, że taką specjalizację otworzy w Krakowie na kierunku aktorstwo.

W 2019 roku nie będzie już prowadzony nabór na studia w Bytomiu.

Jak tłumaczy w oficjalnym oświadczeniu senat AST, "decyzje te są wynikiem wieloletniej obserwacji przez Senat problemów organizacyjnych, finansowych i merytorycznych związanych z posiadaniem przez małą uczelnię wydziału zamiejscowego". Tyle oficjalnie. Ale podczas bardzo burzliwej dyskusji wokół zaproponowanych uchwał w tej sprawie pojawiło się sporo innych wątków na temat Wydziału Teatru Tańca. Dyskutowano m.in. o braku chętnych (problemem miało być niewielu mężczyzn zgłaszających się na studia), ale też o zbytniej samodzielności wydziału. Według nieoficjalnych informacji miało chodzić m.in. o rozmowy prowadzone przez wykładowców uczelni z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pominięciem władz uczelni.

Prof. Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych, wraz z kanclerzem Franciszkiem Gałuszką o decyzji senatu uczelni zdążyli już poinformować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co więcej, rektor i kanclerz uczelni spotkali się również z pracownikami i studentami likwidowanego wydziału w Bytomiu, którzy nie kryją niepokoju. Rektor zapewniła studentów, że ich edukacja będzie przebiegała spokojnie, że - jak dotąd - będą otaczani pełną opieką, że nauka prowadzona będzie w trybie i według programu studiów, które podjęli i że nadal będzie się toczyła w Bytomiu.

Studenci oraz wykładowcy uczelni oficjalnie komentować sprawy nie chcą, ale nie kryją zdziwienia. Podkreślają choćby, że decyzja o przeniesieniu Wydziału Teatru Tańca budzi ich obawy, a spotkanie z rektor oceniają jako "raczej mało merytoryczne". Pytają, co stanie się m.in. z budynkiem wyremontowanym przez uczelnię na potrzeby wydziału. Podkreślają, że edukacja prowadzona w oparciu o polską technikę tańca współczesnego, łączącą styl modern z tańcem ludowym, jest wysoko oceniana na świecie, czego dowodem mają być międzynarodowe kontakty wydziału (nawiązano współpracę m.in. z Chinami).

Wydział Teatru Tańca istnieje w Bytomiu od 10 lat. Jest najmłodszym wydziałem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i jedyną taką jednostką edukacyjną w Polsce. Początkowo (od roku akademickiego 2007-2008) studia o specjalności "aktor teatru tańca" powołane zostały w ramach Wydziału Aktorskiego i prowadzone były w Krakowie. Już po roku, staraniami władz uczelni przekształciły się w odrębną jednostkę organizacyjną - Wydział Teatru Tańca z siedzibą w Bytomiu. Miasto wybrano nieprzypadkowo: istnieje tam dwustopniowa szkoła baletowa, Opera Śląska, a także znany Teatr Tańca Rozbark.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji