Artykuły

Kraków. "Panna Julia" wg A. Strindberga w Teatrze Ludowym

Dramat "Panna Julia" Augusta Strindberga przeniósł na scenę początkujący reżyser Radosław Stępień. Premiera spektaklu o wojnie płci, o chęci dominacji nad drugim człowiekiem odbędzie się w sobotę na Scenie pod Ratuszem w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Dramat Strindberga powstał 130 lat temu, polskiego przekładu doczekał się w 1891 r. Akcja utworu rozgrywa się w dniu przesilenia letniego. Miejscem rozmowy tytułowej bohaterki, arystokratki, z zatrudnionym przez jej ojca lokajem o imieniu Jean, jest kuchnia.

- Staramy się nie odbiegać od oryginału. Dramat Strindberga to świetnie napisany tekst, wymagał przystosowania językowego. Niektóre rzeczy poddaliśmy reinterpretacjom, ale takim, że ktoś, kto wcześniej przeczytał dramat, zrozumie je - powiedział w środę dziennikarzom reżyser Radosław Stępień.

W spektaklu wyeksponowany został wątek walki o władzę. - Walka o władzę nad drugim człowiekiem to choroba cywilizacyjna. W XIX w. mieliśmy do czynienia z egoizmem klasowym, dziś mamy do czynienia z egoizmem międzyludzkim. My czegoś chcemy nie zważając na drugiego człowieka - stąd problemy na świecie - ocenił reżyser.

Tytułową bohaterkę gra Maja Pankiewicz. W rolę Jeana wcielił się Krystian Pesta. Publiczność zobaczy także Roksanę Lewak jako Kristin i Michała Majnicza (gościnnie) jako Augusta Strindberga.

Muzykę do przedstawienia skomponował Bogumił Misala.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji