Artykuły

Poznań. Premiera baletu "Troja(n)" w Teatrze Wielkim

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza w sobotę na premierę baletu "Trojan" z muzyką Gabriela Kaczmarka, według libretta i z choreografią Viktora Davydiuka. Partię Heleny zatańczy Marika Kusza, a Parysa Mateusz Sierant.

Autorką scenografii i kostiumów jest Magdalena Flisowska.

"Trojan" to balet i zarazem próba nowej interpretacji homerowskiej "Iliady". To uniwersalna opowieść o wojnie jako powtarzalnym, błędnym kole historii, do którego ludzkość w fatalny sposób powraca. I tak jak w przypadku "Iliady" Homera jest to opowieść pełna skrajnych emocji - mówi kompozytor Gabriel Kaczmarek.

Wśród losów Odyseusza, Parysa, Agamemnona, Hektora czy Heleny nie znajdziemy jednak tym razem bohaterów. Koń trojański to wirus, który pcha ludzkość ku wiecznej potrzebie rywalizacji i tworzenia konfliktów zbrojnych. Baletowa premiera odwraca zawarte w micie znaczenia. Realizatorzy analizując sytuację geopolityczną nie zgadzają się z tym, jak prezentowane są postaci tej historii. Ilość ofiar zamordowanych na polach bitew wojny trojańskiej nie tworzy z wojownika bohatera, a ci, którzy nie biorą bezpośredniego udziału w walce również nie mają czystych rąk. Spektakl pokazuje, że decyzja jednego człowieka może usunąć z powierzchni miasta. To pętla trwająca od pokoleń, której nie można powstrzymać. To wirus znajdujący się w ludziach.

Premierowy spektakl rozpocznie się o godzinie 19. Bilety 50 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji