Artykuły

Lublin. Do teatru za grosze

300 groszy - tylko tyle zapłacimy w sobotę za bilety na wybrane spektakle teatralne. W przypadające na 12 maja obchody Dnia Teatru Publicznego włączyło się 100 instytucji z 39 miast, w tym pięć z Lublina. Wejściówki można zakupić wyłącznie w kasach, bez ich wcześniejszych rezerwacji.

Koordynatorem akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Pomysł zrodził się przed trzema laty, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Wtedy bilety kosztowały 250 groszy, a na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów. Z podobnym zainteresowaniem akcja spotkała się w kolejnych latach. W 2017 roku cena 400 groszy nawiązywała do obchodzonej wówczas 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira. Ubiegłoroczna cena - 500 groszy - odpowiadała przybliżonej liczbie spektakli premierowych w sezonie, w których ich twórcy wykorzystali współcześnie napisane teksty.

Czwarty Dzień Teatru Publicznego będziemy obchodzić pod znakiem ekonomii. Bilety za 300 groszy nawiązując do wyników specjalnego badania, które w 2017 roku - jako pilotaż - przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak. Okazało się, że teatr publiczny się opłaca.

- Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych - pisze na stronie projektu Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Spektakle w dzień teatru publicznego

W Lublinie tańsze wejściówki oferują w sobotę cztery teatry: Osterwy, Stary, Muzyczny i Andersena.

* W pierwszym zobaczymy spektakl "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" Ziemowita Szczerka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Jest to opowieść o polskich "plecakowcach" wyjeżdżających na Wschód w poszukiwaniu "hardkoru" i przygody. Głównym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą przemierzają pociągami, rozklekotanymi autobusami i marszrutkami, magazynując historie, które sprzedają następnie - po odpowiednim "podrasowaniu" - żądnym podobnych treści rodakom.

* Teatr Andersena tradycyjnie już zaprasza najmłodszych widzów. "Proszę słonia" to opowieść o przygodach porcelanowego słonia, który urósł i ożył pod wpływem witamin, dawanych mu przez chłopca o imieniu Pinio. Chłopiec ten zaprzyjaźnia się ze znalezionym na strychu słoniem i karmi go sporą dawką witamin. Skutek jest taki że figurka przybiera rozmiary prawdziwego słonia, który otrzymuje imię Dominik oraz budzi powszechną sensację i ożywienie na mieście.

* Z myślą o dzieciach powstał też koncert kołysanek "Szukaj w snach", które usłyszymy w Teatrze Starym. Teksty napisał Włodzimierz Wysocki, były wiceprezydent Lublina ds. kultury, a muzykę do nich skomponował gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski. Zaśpiewa je Natalia Kukulska.

* Teatr Muzyczny przygotował z kolei na miłosną historię marynarza i maturzystki. "WinyLOVE Story" osadzono w czasach big-beatu, potańcówek i miłości do muzyki.

Przedstawienia także w kolejnych dniach

W sobotę 19 maja do akcji włączy się "Brama Grodzka-Teatr NN". Ośrodek zaprasza na "Sztukmistrza z Lublina" czyli adaptację najsłynniejszej książki I. B. Singera. Na scenie pojawi się tylko jeden aktor, który podczas godzinnego spektaklu przedstawi historię Jaszy Mazura.

Sprzedaż biletów za 300 groszy odbywać się będzie 12 maja od godz. 10 (teatry: Andersena Osterwy, Stary, Brama Grodzka-Teatr NN) i godz. 12 (Teatr Muzyczny).

Lista teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli i zasady sprzedaży biletów znajdują się na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji