Artykuły

Gdańsk. Konferencja o świetle w ASP

W Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona światłu w sztuce. Warsztaty poprowadzą naukowcy i artyści całego świata. - Naszą konferencją wpisujemy się w międzynarodowe działania dotyczące wykorzystania światła w sztuce - mówi jej organizator, dr Robert Sochacki.

Kilkudniowa konferencja "Light as a Creative Tool" to spotkanie ze światłem, jakiego do tej pory nie było.

- Na początku było światło - mówi organizator konferencji, doktor Robert Sochacki z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Z Wydziału Malarstwa ASP trafiłem do teatru, a tam okazało się, że bez światła nie ma magii teatru. I tak już z tym światłem zostałem. Oczywiście teraz dostępne są nowe techniki, nowe technologie, a moja zabawa ze światłem się rozwinęła, wykorzystuję je jako medium w swojej pracy zawodowej.

Artysta temat światła i wykorzystania go w sztuce rozwija ze studentami gdańskiej ASP w pracowni Sztuka w przestrzeni publicznej, którą opiekuje się Robert Florczak. Jednak jak sam mówi, chciał pójść o krok dalej.

- Zaprosiłem artystów z Niemiec, Finlandii, Tunezji i Austrii, żebyśmy pokazali studentom i mieszkańcom Trójmiasta nie tylko teoretyczny, ale i praktyczny wymiar światła. Naszą konferencją wpisujemy się w międzynarodowe działania dotyczące wykorzystania światła w sztuce - mówi Sochacki.

Celem wykładów, warsztatów i dyskusji jest uświadomienie młodym artystom, czym jest światło i jak można je wykorzystać w sztuce. W działaniach artystycznych różnorodność jego zastosowania jest właściwie nieograniczona, a łącząc je z nowymi technologiami, można zintensyfikować jego potencjał. Dziś światło jest nie tylko formą wyrazu, ale właśnie narzędziem kreatywnym obecnym w nurcie kulturowym zwanym "light art.".

Konferencja rozpocznie się we wtorek w PATIO Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku cyklem otwartych wykładów i dyskusji z udziałem artystów i kuratorów z Polski, Niemiec, Austrii, Tunezji i Finlandii. - Rozpoczniemy od teoretycznego wstępu dotyczącego wykorzystania światła w sztuce współczesnej. Kuratorki z Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" opowiedzą o świetle w przestrzeni publicznej, a na koniec tutorzy opowiedzą o warsztatach - opowiada Sochacki.

- Zależy mi, aby ta konferencja nie była tylko teoretycznymi rozważeniami. Uważam, że praktyka dla studentów oraz artystów jest najcenniejsza - dodaje.

W kolejnych dniach studenci z polskich uniwersytetów oraz prowadzący będą pracować w kilkuosobowych grupach na postoczniowych terenach. - Chcę, aby pracujące w tym miejscu grupy zainspirowały się przestrzenią powstającego Młodego Miasta i postoczniowych terenów. Nawet sam budynek, w którym znajduje się hala Plenum, jest historyczny - mówi Sochacki. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w sobotę, 12 maja, w jednej z hal przy ulicy Elektryków, a całą konferencję, tak jak mówi Sochacki, zamknie performatywny koncert na światło i dźwięk

Konferencja rozpocznie się we wtorek, 8 maja, o godz. 10 na PATIO (ul. Targ Węglowy, wejście od ul. Tkackiej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji