Artykuły

Śląskie. Na scenach bajki, Frankenstein i chłopiec

W tym tygodniu mamy kilka teatralnych propozycji dla najmłodszych. Starszych zapraszamy na popularny musical i opowieść o pewnych niebanalnych emerytkach.

Tylko miłość

5 i 6 maja, godz. 19 i 17, Teatr Rozrywki w Chorzowie

"Młody Frankenstein" [na zdjęciu] wrócił na afisz chorzowskiej Rozrywki. To jeden z najlepszych musicali wyprodukowanych przez ten teatr w ostatnich sezonach - świetnie zaśpiewany i zagrany, ze wspaniałymi kostiumami, bogatą scenografią, pomysłową choreografią. Do tego ze śmiesznym librettem w tłumaczeniu Grzegorza Wasowskiego i melodyjnymi aranżacjami piosenek. Z mądrym przesłaniem, choć lekkie, zabawne, z absurdalnym poczuciem humoru i z dystansem. Spektakl Mela Brooksa i Thomasa Meehana wyreżyserował Jacek Bończyk. Pod względem dramatycznym prym wiedzie tu Artur Święs w tytułowej roli, a wokalnym - Wioletta Białk, której fantastyczny głos jeszcze długo po zakończeniu przedstawienia rozbrzmiewa w naszych uszach. I nie do poznania jest Dariusz Niebudek! "Młody Frankenstein" to opowieść o chirurgu Frankensteinie, który zostaje wezwany testamentem do znajdującego się w Transylwanii zamku dziadka. Tam odkrywa instrukcję wyjaśniającą, jak ożywić ludzkie ciało. Dziadek, baron von Frankenstein poświęcił bowiem życie na stworzenie istoty doskonałej o potężnej budowie i genialnym umyśle. Prawie mu się to udało. Wspomagany przez garbatego Igora i Ingę wnuk Frankenstein tworzy Potwora, który pragnie jedynie miłości. Bilety: 29-69 zł.

Z kaszą na Duńczyka

6 maja, godz. 16, Teatr Miejski w Gliwicach

Do repertuaru gliwickiej sceny powrócił "Chłopiec z Gliwic". To pełna dowcipnych dialogów historia, która przedstawia prawdziwe wydarzenie z dziejów tego miasta. W 1626 r. duński hrabia Ernest von Mansfeld ze swym protestanckim wojskiem staje pod Gliwicami, żądając poddania miasta. Ma przewagę militarną - lecz czy jest to wystarczający powód, by ulec jego żądaniom? Nie dla gliwiczan! Dzielny szewczyk Przemko i jego towarzyszka Jadwiga nie pozwolą, by wrogowie uznali ich miasto za swą wojenną zdobycz. Nieprzyjaciół pokonają dzięki sprytowi, wierze w zwycięstwo i mrówkom. Forma przedstawienia czerpie z kilku teatralnych tradycji - konwencji ludowej włoskiej komedii dell'arte i błazeńskich popisów średniowiecznych aktorów wędrownych. Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a bohaterowie nie mają chwili wytchnienia. Zmuszeni do wymyślania kolejnych forteli, są w nieustannym ruchu, prześcigając się w wysiłkach zmierzających do osiągnięcia celu. Po spektaklu zaplanowano warsztaty dla młodych widzów "Jesteśmy z Gliwic". Bilety: 19-24 zł, zajęcia: 5 zł.

Interaktywnie z dziećmi

6 maja, godz. 11, Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

W rybnickiej instytucji kolejne spotkanie z cyklu "Bajki NajNajki", czyli spektakl dla kilkulatków (do lat 7). Maluchy obejrzą "Historia Nie Do Powtórzenia". To wesoły oraz interaktywny spektakl, w którym widzowie wybierają, kim będzie główny bohater, jakie będzie miał zadanie oraz np. co powinien zjeść na kolację, o ile wcześniej nie zdecyduje się, aby wejść do domu trolla. Tym bardziej że główny bohater ma własne zdanie i nie zawsze łatwo przekonać go do tego, czego chce widownia. Przedstawienie pozwala najmłodszym uczestniczyć w powstawaniu żartów, dyskutować z bohaterem i przekonywać go do swoich pomysłów. Każde to w zasadzie kolejna premiera, bo inne, nie do powtórzenia właśnie, jak w tytule! Spektakl odbywa się w warunkach dość kameralnych, z widownią siedzącą na scenie. Autor spektaklu i jego wykonanie - Marek Żyła. Potrzebne zmienne obuwie. Bilety: 10 zł.

Uwierzyć w siebie

6 maja, godz. 14, Teatr Rozrywki w Chorzowie

W Rozrywce wystawiają - jak wiadomo - nie tylko musicale, ale i spektakle dla dzieci. Będzie okazja zobaczyć "Bajkę o Małym Złomiarzu" w reżyserii i według tekstu tancerza, choreografa i muzyka Macieja Cierzniaka z wykorzystaniem fragmentów książki Stanisława Ligonia "Bery i bojki śląskie". Jego bohaterem jest mały Achim, który pewnego dnia wpada na pomysł, jak pomóc swoim rodzicom i przegonić z domu biedę. Zabrał ze sobą stary wózek i postanowił poszukać złomu. Wyruszył w podróż ulicami śląskich miast. Przy okazji dowie się, co dręczy Pinokia, gdzie pływa Złota Rybka i co robi Bebok, kiedy nie straszy dzieci. Będzie dużo zabawy (ze śląskim akcentem), tańca i muzyki na żywo. - Spektakl "Bajka o Małym Złomiarzu" porusza tematykę wartości, takich jak przyjaźń, mówienie prawdy, niepoddawanie się w postawionych sobie celach, no i co najważniejsze - miłość. Zrodziła się z potrzeby spotkania z młodym widzem, pozwalającego na chwilę refleksji nad tym, co w życiu naprawdę ważne. Inspiracją do jej powstania była po prostu miłość do dzieci. Spektakl w całości powstał w czasie wolnym wykonawców, wieczorami, między próbami, a czasem między kęsami posiłku. Spotykaliśmy się, by razem czytać, śpiewać i szlifować każdy jego szczegół. Dzisiaj zapraszamy serdecznie: i dużych, i małych - mówi autor. Bilety: 30 zł.

Emerytki mają plan

10 maja, godz. 18, MCK im. Bisty w Rudzie Śląskiej

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na premierę spektaklu "Teatru na 5" "A nam się jeszcze chce". "Teatr na 5", skupiając seniorów, działa w MCK od lutego, jego instruktorem jest Czesława Kwaśniok, która jest także autorką scenariusza. Sztuka w dowcipny sposób przedstawia życie kobiet, które przeszły na emeryturę i muszą odnaleźć się w swojej nowej rzeczywistości. Opowiada historię dwóch znudzonych emerytek, które prowadzą bardzo niezdrowy tryb życia. W przerwach między oglądaniem seriali telewizyjnych, grają w karty, palą papierosy, popijają wino. Pewnego razu wpadają na pomysł, by zrobić wreszcie coś "wielkiego", aby zmienić swój świat i swoje nawyki. Jednak bohaterki do samego końca nie ujawniają widzom swych planów, bo przecież "im się jeszcze chce", a ciąg dalszy nastąpi! Bilety: 5 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji