Artykuły

Łódź. Gala baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

Jak zmieniał się taniec na przestrzeni wieków, zaprezentują artyści Teatru Wielkiego w Łodzi podczas niedzielnej "Gali Baletowej - od romantyzmu do współczesności". Widowisko przygotowano w ramach obchodzonego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca.

Światowy Dzień Tańca został uchwalony w 1982 roku, a data 29 kwietnia to dzień chrztu francuskiego tancerza oraz choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a - reformatora sztuki tańca i twórcy europejskiego teatru baletowego. Z tej okazji artyści największej łódzkiej sceny teatralne w wyjątkowym pokazie zamierzają oddać hołd i przybliżyć publiczności choreograficznych mistrzów tego gatunku.

Widzowie przygotowanej specjalnie na tą okazję gali podczas jednego spektaklu będą mogli zobaczyć m.in. tancerkę kręcącą w jednym punkcie trzydzieści dwa fouette lub zawieszonego w powietrzu tancerza wykonującego niezwykle widowiskowe jete po kole, a także popisowe "cztery łabędzie", które pod linijkę prezentują swoją tyleż skomplikowaną, co efektowną wariację. Jak bowiem podkreślają twórcy widowiska, "balet klasyczny wcale nie musi być jak muzealny eksponat".

- W tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin wielkiego choreografa Mariusa Petipy i aby oddać hołd jego osobie, przygotowane zostały fragmenty klasycznych spektakli baletowych, których na co dzień nie mamy możliwości zbyt często oglądać - wyjaśnił kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi Wojciech Domagała.

W związku z tym w pierwszej części wieczoru widzowie zobaczą m.in. słynne sceny baletowe ze spektakli "Jezioro Łabędzie", "Don Kichot", "Esmeralda", "Płomień Paryża" i "Korsarz", przeplatane popisami solowymi wykonywanymi zarówno przez tancerzy opery, jak i młodych adeptów łódzkiej szkoły baletowej. - A wszystko to w oprawie scenograficznej nawiązującej do oryginału - zaznaczył Domagała.

Druga część zawierać będzie zarówno układy z repertuaru teatru cieszące się szczególnym uznaniem publiczności, jak i współczesne choreografie ułożone przez tancerzy. - Dzięki bogatej i różnorodnej tanecznie propozycji wieczoru nasi widzowie będą mieli możliwość zobaczenia, jak zmieniała się technika taneczna na przestrzeni wieków - zaznaczył.

W programie gali znajdą się więc oprócz fragmentów dzieł Petipy także znane choreografie m.in. Fokina, Waganowej, Veredona czy Madii do muzyki Czajkowskiego, Saint-Seansa, Asafiewa, Adama, Nymana oraz Chopina i Morricone.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji