Artykuły

Rzeszów. Teatr Maska rozpoczął tournee po kilku krajach Europy i Azji

Teatr Maska z Rzeszowa wyruszył na tournee po festiwalach w Turcji, Słowacji, Chorwacji i Japonii. Wystąpi też w Rumunii podczas dni jednego z miast partnerskich Rzeszowa. Łącznie podczas zagranicznych występów pokaże trzy przedstawienia.

Prezentacje na zagranicznych scenach Teatr Maska rozpoczął od Turcji, gdzie bierze udział w trwającym od środy jednym z najważniejszych tamtejszych festiwali - 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Little Ladies, Little Gentleman" w Ankarze.

Jak zauważyła Klaudia Mazur z "Maski" festiwal ten jest formą świętowania bardzo ważnego w tym kraju Dnia Dziecka, który w Turcji obchodzony jest 23 kwietnia. Rzeszowski Teatr Maska pokaże tam spektakl "Czasoodkrywanie" w reżyserii Ewy Mrówczyńskiej, który wystawi aż sześć razy.

Mazur przypomniała, że Teatr Maska będzie gościł na festiwalu "Little Ladies, Little Gentleman" już po raz drugi.

- Poprzednio graliśmy w Ankarze podczas jubileuszowego 10. festiwalu, prezentując tureckiej publiczności "Bleee..." w reżyserii Laury Słabińskiej i "Małą księżniczkę" w reżyserii Arkadiusza Klucznika - dodała Mazur.

Z przedstawieniem "Czasoodkrywanie" Teatr Maska pojedzie w czerwcu do Koszyc na Słowacji, gdzie wystąpi na 6. International Days of Puppet Theatre and Family Games VIRVAR, organizowanych przez zaprzyjaźniony Teatr Lalek w Koszycach.

Kolejnym przystankiem w zagranicznych prezentacjach rzeszowskiej "Maski" będą dni Satu Mare w Rumunii - partnerskiego miasta Rzeszowa, gdzie widzowie również obejrzą ten spektakl.

Z kolei w Chorwacji na 58. Międzynarodowym Festiwalu Dzieci w Szybeniku Teatr Maska wystawi "Calineczkę" w reżyserii Daniela Arbaczewskiego. Spektakl ten w ubiegłym roku zdobył wyróżnienia za muzykę i scenografię na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Zdaniem Mazur festiwal w Szybeniku jest ważnym wydarzeniem nie tylko wśród chorwackich, ale i europejskich imprez kulturalnych.

- Miasto żyje teatrem i wydarzeniami towarzyszącymi, takimi jak: koncerty, projekcje filmów. Podczas trwania festiwalu organizowane są także liczne warsztaty, spotkania i panele dyskusyjne. Festiwal

ma długą i bogatą tradycję, swoje spektakle prezentują tu teatry z całego świata. Maska będzie gościć na festiwalu w Szybeniku po raz pierwszy - poinformowała Mazur.

Na koniec tourn,e Maska pokaże na I Festiwalu Teatrów Lalek w Sapporo w Japonii spektakl "Bambusowa księżniczka", którą wyreżyserował Noriyuki Sawa. Przedstawienie powstało na podstawie japońskiej baśni z okresu Heian trwającego od 794 do 1185 roku. Premiera "Bambusowej księżniczki" otworzyła obecny sezon teatralny.

Spektakl został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji