Artykuły

Poznań. Teatr zza krat od dziś

Aż jedenaście grup teatralnych zaprezentuje się poznańskiej publiczności podczas piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej. Przedstawienia w ramach tego unikatowego projektu w skali systemów penitencjarnych państw UE będzie można obejrzeć w CK Zamek, Teatrze Polskim oraz Teatrze Ósmego Dnia. Finał konkursu odbędzie się 27 kwietnia.

UKRYTE TALENTY

Konkurs organizowany przez poznański areszt śledczy, a także zaprzyjaźnione instytucje naukowe i artystyczne, adresowany jest do zespołów teatralnych działających w jednostkach penitencjarnych na terenie całej Polski (zakłady karne i areszty).

- Poprzednie edycje wydarzenia pokazały, że więzienne mury kryją wiele nieodkrytych talentów, których umiejętności warto pokazać szerokiej publiczności, jednocześnie dając szansę osadzonym na kontynuowanie działalności kulturalnej po wyjściu na wolność - zaznaczają organizatorzy. - Chcemy pokazać, że osoby aktualnie jej pozbawione chętnie uczestniczą w kulturze oraz posiadają potencjał do przełamywania barier i ograniczeń, które niesie za sobą więzienie - dodają. Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej ma integrować więźniów ze społeczeństwem, a przede wszystkim resocjalizować poprzez sztukę.

W ZAMKU I TEATRACH

W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się jedenaście grup reprezentujących jednostki z siedmiu województw. Przedstawienia zostały przygotowane pod opieką oficerów kulturalno-oświatowych oraz instruktorów, w warunkach odbywania kar.

W Centrum Kultury ZAMEK zaprezentuje się Grupa Teatralna z Zakładu Karnego w Wierzchowie, Nadzieja z aresztu śledczego w Warszawie-Grochowie oraz grupa Epizod z Oddziału Zewnętrznego w Kaliszu aresztu śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

W Malarni Teatru Polskiego będzie można obejrzeć przedstawienia przygotowane przez Drugą Szansę z aresztu śledczego w Opolu, a także Widno-Kręgi z Oddziału Zewnętrznego w Turawie aresztu śledczego w Opolu oraz Próbę z Oddziału Zewnętrznego przy ul. Nowosolskiej aresztu śledczego w Poznaniu.

W kolejnych dniach konkurs przeniesie się do Teatru Ósmego Dnia, w którym swoje spektakle wystawi Impro z ZK w Krzywańcu, Korektor z ZK w Kwidzynie, Teatr Innego Świata z poznańskiego aresztu śledczego, Teatr Bez Nazwy z aresztu w Gliwicach oraz Piktogram z ZK w Sztumie.

OCENIĄ PROFESJONALNI JURORZY

Spektakle zakwalifikowane do konkursu zostaną poddane ocenie profesjonalnego jury, w którego składzie wejdą: Ewa Wójciak (przewodnicząca jury, aktorka Teatru Ósmego Dnia), dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska (warszawski Instytut Sztuki PAN), prof. Dobrochna Ratajczakowa (teatrolog, kierownik Zakładu Teatru i Dramatu w Instytucie Filologii Polskiej UAM), Marcin Kowalski (dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu), prof. Wiesław Ambrozik (kierownik Zakładu Resocjalizacji WSE UAM) oraz mjr Filip Skubel (specjalista Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie).

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIĘZIENNEJ TWÓRCZOŚCI TEATRALNEJ ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH OD 23 DO 27 KWIETNIA w kilku lokalizacjach na terenie Poznania: w Centrum Kultury ZAMEK - Sala Wielka i Scena Nowa (ul. Święty Marcin 80/82), w Teatrze Polskim - Malarnia (ul. 27 Grudnia 8/10) oraz w Teatrze Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44).

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji