Artykuły

Wrocław. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci w czerwcu

"Babcia na jabłoni", spektakl na podstawie powieści Miry Lobe w reż. Jarosława Kiliana, rozpocznie tegoroczny V Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. W trakcie festiwalu, który potrwa od 1 do 8 czerwca, zaprezentowanych zostanie 18 spektakli teatrów z Polski i zagranicy.

Organizatorem Przeglądu jest wrocławski Teatr Lalek. W programie znalazły się spektakle skierowane do wszystkich grup wiekowych - od najmłodszych dzieci po młodzież. - W tym roku pokażemy śmiałe reinterpretacje klasyki, nowatorskie formy inscenizacyjne przedstawień, a tematyka przeglądu kręci się wokół słów, teraz bardzo często powtarzanych i różnie interpretowanych, jak naród, ojczyzna, tożsamość narodowa, emigracja czy mity narodowe. Wiele spektakli porusza te problemy w kontekście młodego odbiorcy - mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek Janusz Jasiński.

Przegląd zainauguruje premiera spektaklu "Babcia na jabłoni" w reż. Jarosława Kiliana, z muzyką Krzesimira Dębskiego. Przedstawienie na podstawie powieści austriackiej pisarki Miry Lobe opowiada o małym chłopcu, "który bardzo chciał mieć babcię, więc ją sobie wymyślił". Zdaniem Jakuba Krofty, dyrektora artystycznego Teatru Lalek, spektakl porusza trudny i aktualny temat, jakim jest relacja dzieci ze starszymi ludźmi.

Wśród zagranicznych produkcji znalazły się dwa przedstawienia z Czech, m.in. spektakl "Są takie miejsca spowite w ciemność..." w reż. Filipa Homola. To eksperymentalny spektakl czeskiego teatru Naivni Divadlo, który powstał na motywach książki "Atlas wysp odległych" niemieckiej autorki Judith Schalansky. Kolejną produkcją czeskiego teatru będzie przedstawienie dla najmłodszych widzów "O baranku, który spadł z nieba" w reż. Michaeli Homolovej, oparty na motywach książki obrazkowej niemieckiego ilustratora Freda Rodriana. Jak tłumaczył dyrektor artystyczny festiwalu, to spektakle wielokrotnie nagradzane na europejskich festiwalach, a rzadko obecne na polskich scenach.

Publiczność zobaczy też spektakl szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga - "Wodna Opowieść", w reżyserii Roberta Drobniucha. - To spektakl z najbardziej wybitną, rozpoznawalną stroną plastyczną. Zarówno plastyka, jak i dźwięki sprawiają, że świat przedstawiony na scenie jest absolutnie oryginalny - powiedział Krofta.

W programie przeglądu znalazła się także produkcja Teatru Animacji w Poznaniu "Odlot", do tekstu Maliny Prześlugi, której reżyserką jest pochodząca z RPA Janni Younge. Zdaniem Krofty, przedstawienie opowiadające o młodym białym bocianie, który jest jedynym białym dzieckiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco, mówi przede wszystkim o inności.

Podczas przeglądu pokazany zostanie również spektakl "Król Maciuś Pierwszy" Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej na motywach powieści Janusza Korczaka. Przedstawienie w adaptacji Konrada Dworakowskiego jest próbą skonfrontowania klasycznej historii ze współczesnością. Jak tłumaczył dyrektor artystyczny, to spektakl oparty na obrazach i animacji. - To mistrzowski przykład współczesnego teatru - dodał Krofta.

Widzowie zobaczą też dwa białostockie spektakle, w tym sztukę "Cyber Cyrano" w reż. Jacka Malinowskiego, do tekstu węgierskiego dramatopisarza Istv na Tasn di. Przedstawienie skierowane jest przede wszystkim do młodego widza; przedstawia świat współczesnej młodzieży, wirtualnej rzeczywistości wraz z zagrożeniami i problemami, jakie się z nim wiążą.

Premierę podczas przeglądu będzie miał spektakl "Estradowy Wycierus, czyli o kondycji artysty we współczesnym świecie", w reżyserii Anny Makowskiej-Kowalczyk. Jak opisują organizatorzy wydarzenia, "to uniwersalna historia o losach podupadłego artysty o staczaniu się ze zbocza sławy na dno kultury". Spektakl ma formułę interaktywną i utrzymany jest w konwencji musicalu.

Podczas przeglądu zaprezentowany zostanie także spektakl "Chłodno o miłości", przygotowany przez teatralną grupę młodzieżową, która od 2017 r. działa przy Wrocławskim Teatrze Lalek. Wśród wydarzeń towarzyszących zaplanowano spotkania z twórcami oraz cykl kilkudziesięciu warsztatów w ramach plenerowego Ogrodu Sztuk - w tym roku odbywającego się pod hasłem "Sztuka dzieci".

Ideą przewodnią organizowanego od 2013 r. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci jest prezentacja najciekawszych, nowatorskich, różnorodnych tematycznie i formalnie spektakli dla dzieci, wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji