Artykuły

Próba przyjaźni

Prawdziwa sztuka powinna nas po­ruszać. Susan Sontag twierdzi na­wet że irytować. Temu właśnie pro­blemowi poświęciła powstały w 1994 roku utwór "Sztuka" Yasmina Reza, francuska aktorka i dramatopisarka, autorka scenariuszy fil­mowych i adaptacji teatralnych (min. "Przemiany" Kafki w reżyserii Romana Polańskiego). Jej twórczość została uhonorowana nagrodami Moliera, najpierw w 1987, potem w 1990 roku. Po raz trzeci dostała ją w 1995 roku właśnie za "Sztukę".

Kamyczkiem poruszającym la­winę zdarzeń jest w utworze fakt nabycia przez wziętego lekarza Serge'a obrazu znanego awangar­dzisty Antriosa. Płótno, za które dał bajońską sumę, przedstawia ukośne białe paski na białym tle. Zda­niem jego przyjaciela Marca, kon­struktora lotniczego, zakup jest karygodną głupotą. W spór włącza się trzeci z przyjaciół, Yvan, pracownik hurtowni, ale jego mediacja sprawę jedynie zaogni i trwająca piętnaście lat przyjaźń trzech mężczyzn bę­dzie zagrożona.

Najnowszą premierę światowe­go hitu ostatnich sezonów teatral­nych, granego m.in. w Paryżu, Ber­linie, Londynie, Buenos Aires, Tel Awiwie i Moskwie, zawdzięczamy Pawłowi Miśkiewiczowi. Przełoży­ła Barbara Grzegorzewska, grają Krzysztof Dracz, Henryk Niebudek, Miłogost Reczek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji