Artykuły

Poznań. "Footloose" wg Połońskiego w Muzycznym

Premierę musicalu "Footloose", którego fabuła nawiązuje do jednego z najpopularniejszych filmów z lat 80. ub. wieku zaprezentuje w sobotę Teatr Muzyczny w Poznaniu. Spektakl wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński.

W rolach głównych wystąpią Karol Drozd i Maciej Zaruski, Ewa Kłosowicz i Joanna Rybka a także Radosław Elis i Maciej Ogórkiewicz.

Musical opowiada historię Rena McCormacka, który wraz z matką przeprowadza się z Chicago do małej, teksańskiej miejscowości. Tam poznaje Ariel, córkę pastora, który wprowadził zakaz tańca po tym, jak jego syn z grupą przyjaciół zginęli w wypadku samochodowym podczas powrotu z imprezy. Ren postanawia udowodnić wszystkim, że życie oparte na zakazach nie ma sensu.

- Chcemy pokazać pewną prawdę, która się nigdy nie zmienia i nie zmieni się nigdy - młodzi zawsze będą się buntować przeciwko starym, zaś starzy zawsze będą uważali, że wiedzą lepiej od młodych. Chodzi zaś o to, żeby się spotkać gdzieś pośrodku - powiedział Jerzy Jan Połoński.

Kierownictwo muzyczne objął Jakub Kraszewski, za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, zaś za scenografię i kostiumy Mariusz Napierała. Autorką polskiego przekładu jest Małgorzata Ryś.

Dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski poinformował, że ze spektaklem wiązać się będzie miejski projekt profilaktyczno-edukacyjny "Poznań uzależniony od profilaktyki". Przedsięwzięcie kierowane jest do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat, weźmie w nim udział ok. 2,8 tys. uczestników.

Głównym celem przedsięwzięcia jest propagowanie wśród młodzieży świadomości konsekwencji nadużywania alkoholu, dopalaczy oraz narkotyków. Spektakl ma być impulsem do dyskusji i rozważań na temat zagrożeń wynikających z sięgania po substancje psychoaktywne i alkohol.

Premiera musicalu "Footloose" odbyła się w 1998 r. w Richard Rodgers Theatre na Broadwayu. Autorem muzyki jest Tom Snow. Teksty piosenek napisał Dean Pitchford. Autorzy musicalu wykorzystali m.in. wcześniejszy wielki filmowy przebój Kenny Logginsa "Footloose" oraz dynamiczną piosenkę Bonnie Tyler "Holding out for a Hero". Przedstawienie zostało zagrane 709 razy, zdobywając cztery nominacje do nagród Tony Awards.

W wersji filmowej z 1984 r. w reżyserii Herberta Rossa, w roli głównej wystąpił Kevin Bacon, a partnerowali mu m.in. John Lithgow oraz Lori Singer.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji