Artykuły

Czy teatr się opłaca? "Bilet do teatru za 300 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego

12 maja w 39 polskich miastach będzie można kupić bilet do teatru za 300 groszy (3 zł). Spektakle w specjalnej cenie grane będą na 100 publicznych scenach w ramach obchodzonego po raz czwarty Dnia Teatru Publicznego.

- Cena biletu jak zwykle jest symboliczna i znacząca. Ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej udowodnili właśnie, że teatr publiczny się opłaca, że nie przynosi strat, ale zysk - tłumaczą organizatorzy. Dzień Teatru Publicznego obchodzony jest od 2015 roku. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń świętowanego wtedy 250-lecia teatru publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów - także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji znów weźmie udział 100 teatrów z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów - prowadzona jak co roku tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień - aż do 19 maja. O tym, że w teatrze "grosze grają rolę" przypominać będzie symboliczna cena biletu, która wyniesie w tym roku 300 groszy (3 zł).

To znacząca kwota, ponieważ tegoroczne święto publicznych scen obchodzone będzie właśnie pod znakiem ekonomii. Cena tegorocznego biletu nawiązuje do wyników specjalnego badania, które - jako pilotaż - przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Rafał Kasprzak ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych - tłumaczy Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu "Spacerowników teatralnych", który swój początek miał także przed trzema laty. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są od poniedziałku (16.04) na specjalnej stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl.

"Bilet do teatru za 300 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji