Artykuły

Warszawa. Wystawa Jerzego Skolimowskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Z okazji 80. urodzin Jerzego Skolimowskiego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się wystawa, na której zostanie zaprezentowany wybór kilkudziesięciu obrazów i grafik z ponad 40-letniego dorobku malarskiego Mistrza.

Jerzy Skolimowski

24 kwietnia - 30 czerwca 2018

Sale Redutowe / Teatr Wielki - Opera Narodowa

***

Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów, m.in.: Start (The Departure; 1967 - zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie), Krzyk (The Shout; 1978 - nagroda specjalna jury w Cannes), Fucha (Moonlighting; 1982- nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), Latarniowiec (The Lightship; 1985 - nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), Cztery noce z Anną (doceniony w 2008 roku w Cannes), Essential Killing (Grand Prix jury na Festiwalu w Wenecji w 2010; nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni). Jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, swoje prace wystawiał w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wielkie formaty obrazów Jerzego Skolimowskiego, zmysłowy sposób malowania, gdy artysta zostawia za każdym razem ślad chwili, dokonany po głębokim namyśle - to budzi mój głęboki podziw. Abstrakcja, ale nie ta redukująca świat geometrii, lecz otwierająca się na tradycje sztuki figuralnej w równym stopniu, co na świat pełnej tajemnic sztuki Dalekiego Wschodu, to zdumiewające dokonanie malarskie w tych czasach nerwowego pościgu za efektem, który choć przez chwile każe zwrócić na siebie uwagę. Jerzy Skolimowski maluje ze spokojem i w harmonii z własnym światem i z sobą samym. Jego duże tablicowe obrazy maja siłę rzeczy zrobionych naprawdę z myślą o sobie. Może właśnie dlatego tak silnie działają na mnie, który takiego malarstwa właśnie gwałtownie potrzebuję. Andrzej Wajda

Najnowsze dzieła Jerzego Skolimowskiego odnajdują idealna równowagę pomiędzy środkami wyrazu a metafora, pomiędzy gestem a tworem, pomiędzy płaszczyzna obrazu a przestrzenia poczucia świadomości. Widziane okiem jednego widza są złowieszczo pokolorowanymi, wściekle potraktowanymi abstrakcjami. W oczach innego widza są wyrazem myśli wyciągniętych z głębi ludzkich doświadczeń, modeli i archetypów społecznych i psychologicznych. Peter Frank, "LA Weekly"

**

W kwietniu i maju wystawa czynna jest tylko dla widzów spektakli.

W czerwcu wystawa dostępna dla wszystkich w środy, czwartki i piątki w godzinach 10.00 - 17.30.

Ostatni zwiedzający wpuszczany będzie o godz. 17.00.

Wstęp wolny.

Sale Redutowe w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, wejście nr 80, prawe skrzydło budynku,

od strony Teatru Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji